Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

ПОПУЛАРНА ИСХРАНА: Ги топи маснотиите кај жените

Време: 15:55

Датум: септември 25, 2018

Категорија: ДИЕТИ

Брачен пар од Америка уште од 1975 година востановија бројни здравствени придобивки од медитеранската диета, која уште оттогаш им се препорачува на луѓето со срцеви заболувања. Помалку е познато дали постојат разлики во неговата примена кај мажите и жените.

Утврдено е дека го намалува ризикот од мозочен удар кај жените на возраст над 40 години кои се хранат медитерански, но ова не влијае и кај мажите.

Повеќето претходни студии го испитуваа ризикот од кардиоваскуларни болести, а не го испитувале ризикот од мозочен удар.

Традиционалната медитеранска исхрана е развиена во Грција и клучните компоненти се добро познати: маслиново масло како главен извор на масти, висок внес на риба, овошје и зеленчук, ореви и мешунки, ниска конзумација на месо и млеко и со умерено консумирање алкохол.

Храната што се користи во медитеранската исхрана е различна во зависност од тоа дали живеете на медитеранот или во друга земја. Во тоа е разликата во внесот на хранливи материи.

Овие разлики можат исто така да влијаат на ризикот од болести.

Затоа, ризикот од болест во различни земји може да биде различен во зависност од видот на медитеранската исхрана.

Оваа студија го испитуваше ризикот од мозочен удар кај луѓето во Велика Британија.

Прегледани се дневници за исхрана на 23.232 луѓе на возраст од 40 до 77 години, во Норфолк во Обединетото Кралство. Измерени им се нивоата на холестерол и крвниот притисок и собрани податоци кои влијаат на ризикот од мозочен удар, како што се дијабетес и пушењето.

Во 17-годишниот период на следење, 2.009 лица имале мозочен удар. Беше заклучено дека жените имаат најмногу корист од медитеранската исхрана. Ризикот од мозочен удар кај нив е намален за 22 проценти.

Ова значи дека ако 14 жени на 10.000 луѓе имаат ризик од мозочен удар, ќе се намали на 11 жени на 10.000 и три животи ќе бидат спасени.

Од друга страна, пак, немаше статистички значајно намалување на ризикот од мозочен удар кај мажите кои се придржуваа до медитеранскиот начин на исхрана.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  Овој екстремен режим на исхрана дава одлични резултати, а се препорачува негово практикување само еднаш во шест месеци. Секој ден згответе 500 грама ориз. Кога…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…

 • Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Ова е време на годината кога сите зборуваат за јогурт диетата. Постои голема и мала јогурт диета. Првата, голема трае седум дена, а ние денес…

 • Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Се сомневате дека можете да ослабете без да се откажете од вашите омилени деликатеси? Дозволете ни да ве разубедиме! Оваа седумдневна чоколадна диета подразбира три…

 • Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диетата ”голем доручек” е се попопуларна. Основниот принцип на оваа диета е за време на најважниот оброк, доручекот, да јадете ‘кралски’ и секој нареден оброк…

 • Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Вашата тежина одредува колку точно вода морате да пиете во текот на денот. Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно…

 • Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

  Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

  Оваа диета ја спречува акумулацијата на течности и го разградува вишокот маснотии во телото. Лимонот го прочистува телото и ги отстранува отровите благодарение на високата…

 • Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

  Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

  За оваа диета се говори дека ги симнува килограмите како од шега и го чисти организмот од токсини. Прв и втор ден Доручек: 200 грама…

 • 3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  Многу е важно во вашиот план да ги вклучите навиките кои не делуваат во директна врска со килограмите, но значително ќе придонесат за нивното исчезнување.…

 • Скандинавска диета е новиот светски хит

  Скандинавска диета е новиот светски хит

  Уште една диета? Се чини секоја година дека некоја нова диета станува хит, за веќе неколку месеци да се замени со друга. Што се случува…