Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

10 навики кои ќе ви донесат позитивни промени

Време: 14:53

Датум: август 31, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Како претприемач, многу лесно може да ви се случи да влезете во одредена рутина во која секојдневието не ви овозможува многу начини за напредување во работата.

Во тој случај треба да размислите за промена на навиките, а Business Insider ви претставува 10 навики кои ќе ви донесат позитивни промени…

1. Замислете се над моменталните околности

Многу сонувајте и задржете го тој сон длабоко во вашиот ум, тело и дух.

2. Запишете ја својата цел и гледајте ја пет пати на ден

Изговорете ја на глас и цврсто верувајте дека таа ќе стане реалност.

3. Испотете се

Вежбите ќе ве направат попродуктивна личност, затоа одвојте време во денот за физичка активност.

4. Читајте книги 15-20 минути и одлетајте

Баш како што телото бара физичка сила и на умот му е потребна „вежба“.

5. Исклучето го тоа што ви го одвлекува вниманието

Кога се работи, тогаш треба да се работи. Но и кога е време за одмор исклучете се од интернет и социјалните мрежи со цел да имате повеќе време само за себе.

6. Третирајте ги другите онака како што сакате да ве третираат вас

Во работата, како и во животот, најважни се луѓето. Ако сакате да успеете на двете полиња, направете луѓето околу вас да се чувствуваат важни.

7. Често кажувајте „Те сакам“

Не дозволувајте да пројде еден ден, а да не им кажете „те сакам“ на најблиските.

8. Замислете пет работи на кои во моментов сте им благодарни

Бидете благодарни на она што го имате и со тек на време ќе имате уште повеќе.

9. Пијте многу вода

Ако сте дехидрирани, тешко ќе го искористите комплетниот потенцијал. Затоа секогаш при рака имјте чаша вода.

10. Подалеку од брзата храна

Ако сакате добри резултати, стојте подалеку од брзата храна. Изберете ја здравата храна.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…

 • Кога неуспехот е добра работа?

  Кога неуспехот е добра работа?

  Верувале или не, понекогаш и неуспехот во нешто може да биде добар. Секако, секогаш има но… Меѓутоа, познатото ”но” денес и во овој случај не…

 • Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Со ентузијазмот се, а без него ништо… па, скоро ништо. Кога е полесно да работите? Со јака воља или со желба? Ова речиси реторичко прашање…

 • Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил…

 • Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  На 88-годишна возраст и понатаму управува со Berkshire Hathaway, неговата холдинг компанија која ги поседува компаниите како што се Dairy Queen и See’s Candies, пренесува CNBC.…