Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

10 навики кои ќе ви донесат позитивни промени

Време: 14:53

Датум: август 31, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Како претприемач, многу лесно може да ви се случи да влезете во одредена рутина во која секојдневието не ви овозможува многу начини за напредување во работата.

Во тој случај треба да размислите за промена на навиките, а Business Insider ви претставува 10 навики кои ќе ви донесат позитивни промени…

1. Замислете се над моменталните околности

Многу сонувајте и задржете го тој сон длабоко во вашиот ум, тело и дух.

2. Запишете ја својата цел и гледајте ја пет пати на ден

Изговорете ја на глас и цврсто верувајте дека таа ќе стане реалност.

3. Испотете се

Вежбите ќе ве направат попродуктивна личност, затоа одвојте време во денот за физичка активност.

4. Читајте книги 15-20 минути и одлетајте

Баш како што телото бара физичка сила и на умот му е потребна „вежба“.

5. Исклучето го тоа што ви го одвлекува вниманието

Кога се работи, тогаш треба да се работи. Но и кога е време за одмор исклучете се од интернет и социјалните мрежи со цел да имате повеќе време само за себе.

6. Третирајте ги другите онака како што сакате да ве третираат вас

Во работата, како и во животот, најважни се луѓето. Ако сакате да успеете на двете полиња, направете луѓето околу вас да се чувствуваат важни.

7. Често кажувајте „Те сакам“

Не дозволувајте да пројде еден ден, а да не им кажете „те сакам“ на најблиските.

8. Замислете пет работи на кои во моментов сте им благодарни

Бидете благодарни на она што го имате и со тек на време ќе имате уште повеќе.

9. Пијте многу вода

Ако сте дехидрирани, тешко ќе го искористите комплетниот потенцијал. Затоа секогаш при рака имјте чаша вода.

10. Подалеку од брзата храна

Ако сакате добри резултати, стојте подалеку од брзата храна. Изберете ја здравата храна.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За успех во кариерата овие вештини се неопходни

  За успех во кариерата овие вештини се неопходни

  Со што и да се занимавате потребно е да го совладате следниот список со вештини… Критики Кога-тогаш ќе морате да научите да ги прифаќате критиките.…

 • Како полесно да ги реализирате вашите дневни цели

  Како полесно да ги реализирате вашите дневни цели

  Ако вашето време го трошите непланирано, неорганизирано, на некои неважни и споредни нешта, лесно можете да заборавите со која цел воопшто сте започнале да работите.…

 • Неколку начини потворно да се заљубите во вашата работа

  Неколку начини потворно да се заљубите во вашата работа

  Постојат неколку работи кои можат да ве направат посреќни на работа. Знаете како е на работа… Како и на почетокот на љубовната врска секогаш почетокот е…

 • До успех нема да дојдете доколку сте срамежливи

  До успех нема да дојдете доколку сте срамежливи

  Доколку сте повлечени и дискретни, ќе ви биде потешко да дојдете до деловен успех. Затоа многу е важно да ја надминете вашата природа, откријте им…

 • Пет работи кои треба да ги направите за да добиете подобро работно место

  Пет работи кои треба да ги направите за да добиете подобро работно место

  Моментално сте вработени, но не сте задоволни од работата или пак сте невработени и сте виделе оглас за работа. Мислите дека ја заслужувате таа подобра…

 • Како до успешен бизнис разговор преку телефон?

  Како до успешен бизнис разговор преку телефон?

  Ако се земе во предвид фактот дека телефонот е во употреба долго време, начинот на кој што од многумина е користен би не натерал да…

 • Како да бидете среќни на работа?

  Како да бидете среќни на работа?

  Малите промени во вашата рутина можат да имаат неверојатно позитивно влијание на квалитетот на секој ден кој го поминувате на работа. Еве неколку кратки и едноставни…

 • Како да го обезбедите вашиот бизнис додека сте на годишен одмор

  Како да го обезбедите вашиот бизнис додека сте на годишен одмор

  Што ќе се случи со вашиот бизнис кога сте на годишен одмор или морате некаде да отпатувате на подолг период? Всушност, запрашајте се себеси што…

 • За што најмногу жалат милионерите?

  За што најмногу жалат милионерите?

  Најновото истражување покажа дека она за што милионерите најмногу жалат е всушност односот со нивните сакани лица. Во истражувањето учестуваа повеќе од 2.000 американски милионери кои…

 • Што вашите колеги прво го забележуваат на вас?

  Што вашите колеги прво го забележуваат на вас?

  Дали некогаш сте се запрашале што вашите колеги прво забележуваат на вас кога ќе дојдете на работа, без оглед дали штотуку сте започнале со оваа работа…