Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ЕУ се обидува да ја вклучи Кина во борбата против американскиот протекционизам

Време: 15:01

Датум: јули 19, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европската унија врши притисок врз Кина за поголемо отворање на економијата на земјата, како и за активно учество во продолжувањето на меѓународниот трговски систем, загрозен од политиката на протекционизам на американскиот претседател Доналд Трамп.

Активноста на Унијата, кој до неодамна беше предмет на притисок од Кина за обединет фронт против Вашингтон, следеше нејзината кампања за договори за слободна трговија со други негови сојузници. Во вторникот, ЕУ потпиша договор за слободна трговија со Јапонија. Ова е, исто така, најголемиот трговски договор за блокот, а претходно минатиот месец Брисел започна преговори со Нов Зеланд и со Австралија.

Активноста ги одразува европските напори да добие меѓународна поддршка за слободната трговија и во обид да се спротивстави на активностите на Трамп и неговата политика за „Америка на прво место“, која дава предност на домашното производство.

Високи европски претставници оваа недела го посетиле Пекинг со повик до кинеските власти да ги олеснат ограничувањата за странски инвестиции, како и да ја намали државната помош за локалните индустрии се смета за повод за нарушување на меѓународните пазари. ЕУ и Кина исто така се согласија да работат заедно за реформирањето на Светската трговска организација (СТО).

Активностите на ЕУ за обновениот процес за кохезија меѓу Брисел и Кина, поттик кој го даде Доналд Трамп и неговата политика на протекционизам, зголемен трговски напон на меѓународните пазари. Досега повеќе активната страна беше Кина, а во последните месеци се појавија голем број на пораки дека Пекинг се обидува да создаде повеќе фронт за смирување со ЕУ против САД, иако има отпор на европските лидери.

Покрај заканите на Трамп за царина за европските автомобили и царините на извозот на метали, Брисел во голема мера ја дели загриженоста на Вашингтон за затворениот кинески пазар, обвинувајќи го Пекинг во манипулативни трговски практики.

„Нашата логика е многу едноставна: ние мораме да одиме во „СТО 2.0““, изјави европски претставник. „И тоа ги бара не само САД, туку и Кина“, додаде тој.

Обидите на ЕУ, Јапонија и САД да внесат промени во системот на трговската организација започнаа во декември, а фокусот беше врз регулирањето на државните субвенции и претпријатија – основни столбови на кинескиот економски модел.

„Сакаме да ги обновиме правилата заедно, не да ги уништиме одделно“, изјави од Токио во вторникот претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. „Затоа работиме со нашите јапонски пријатели и другите“, рече тој.

Во средата Брисел сигнализираше дека ќе продолжи да се противи на кинеските трговски практики покрај желбата да соработува со Пекинг за реформата на „СТО“. Блокот изјави дека морале воведе привремени антидампинг давачки од 21,8% до 83,6% за електричните велосипеди од Кина. Одделно, ЕУ ги испитува државните субвенции за кинеското производство на возила.

Пекинг веќе даде сигнал за подготвеноста да одговори на европските грижи, ветувајќи дека ќе го подобри пазарниот пристап и да ги олесни ограничувањата за странски инвестиции, така што ќе го реформира законодавството за интелектуална сопственост и да го зголеми увозот. Таква порака беше упатена и за време на форумот „16 + 1“ меѓу земјите од Централна и Источна Европа и Пекинг во Софија претходно овој месец и на самитот меѓу Пекинг и ЕУ.

Европската унија е најголемиот трговски партнер на Пекинг – кинескиот увоз во блокот достигна рекордни 375 милијарди евра во минатата година. Истовремено Кина е најголемиот пазар за извоз на ЕУ по САД, а во 2017-та година продажбата таму достигнаа 200 милијарди евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Продажбата на автомобили во ЕУ пораснала за 2,5 проценти

  Продажбата на автомобили во ЕУ пораснала за 2,5 проценти

  Побарувачката на патнички автомобили во Европската Унија во периодот од јануари до септември пораснала за 2,5 проценти, соопшти Европската асоцијација на автомобилски производители (АЦЕА). Асоцијацијата…

 • Претпријатијата лани со поголем промет за 6,4 отсто

  Претпријатијата лани со поголем промет за 6,4 отсто

  Македонските деловни субјекти во текот на 2017 година оствариле за 6,4 проценти поголем промет и за 4,8 проценти зголемена додадена вредност во однос на претходната…

 • Полска потпиша договор за набавка на гас од САД во следните 20 години

  Полска потпиша договор за набавка на гас од САД во следните 20 години

  Полска потпиша договор со САД за испорака на течен природен гас во период од 20 години, пренесе руската новинска агенција ТАСС. Информацијата ја соопшти компанијата…

 • 50 македонски компании учествуваат на работилница на ФИТР за „Инвестициска подготовка“

  50 македонски компании учествуваат на работилница на ФИТР за „Инвестициска подготовка“

  Експерти и професори од САД и Европа со меѓународно искуство во областа на иновациите, претприемништво, развој на нови бизниси, маркетинг, продажба и пласирање на производи…

 • Царовска: Со воведување гарантиран минимален приход се бориме против сиромаштијата

  Царовска: Со воведување гарантиран минимален приход се бориме против сиромаштијата

  Вработувањето може да ги извади лицата од сиромаштијата и да им овозможи достоинствен живот и целосно да ги вклучи во општеството, истакна министерката за труд…

 • Повеќето Британци сега се против брегзит

  Повеќето Британци сега се против брегзит

  Доколку Велика Британија денеска одржи уште еден референдум за членство на земјата во ЕУ, веројатно нема да се донесе одлука за брегзит, покажа најновата анкета.…

 • Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

  Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

  Петнаесеттиот меѓународен Саем на градежништво, градежни метеријали, енергетика, водовод, алати и градежна механизација Саем на градежништво 2018 и 8. Саем на недвижнини и инвестиции –…

 • Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

  Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

  Просечниот Македонец има кредит од речиси 1.200 евра. Во исто време со растот на задолжувањето има пад на бројот на блокирани сметки. Ова покажува дека…

 • Кој е најбогат и кој е најсиромашен во ЕУ

  Кој е најбогат и кој е најсиромашен во ЕУ

  Бугарите, Романците, Грците и Хрватите се меѓу земјите кои имаат најголем ризик од сиромаштија во ЕУ. На врвот на листата на ризик се Бугарите, со…

 • Нови 10 милиони денари за инвестиции во инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште

  Нови 10 милиони денари за инвестиции во инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште

  Сите единици на локалната самоуправа од денеска па сè до 17 ноември ќе може да аплицираат за добивање финансиска поддршка од Програмата за рурален развој,…