Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,099.64 -0.2%    GRNT 917.56 -0.21%    KMB 5,421.26 -0.95%    MPT 63,471.43 0.48%    MTUR 5,250.00 -3.67%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN17 98.30 1.34%    STB 1,043.41 -1.58%    TEL 303.00 -2.26%    TNB 17,027.50 -0.48%    

Мисла на неделата -Прогресивен данок, да или не?

Време: 10:30

Датум: мај 14, 2018

Категорија: КОЛУМНИ

Во насока на подржување на јавната расправа околу воведување на прогресивен данок на добивка е и овонеделната Мисла на неделата со што сакам да го искажам моето мислење на таа тема и зошто така мислам.

Прво ќе кажам ДА за прогресивниот данок на добивка. Зошто, затоа што сметам дека не е фер и оној кој заработува повеќе и оној кој заработува помалце да плаќаат ист данок. Ќе се обидам да се дообјаснам со неколку примери.

Како прв пример, ќе го споменам фактот дека ланското лето бостанот се откупуваше директно од производителите за испод два денари по килограм, а на зелените пазари (барем не во Скопје) цената не падна под 10 денари за килограм. И сега нека ми објасни некој како може земјоделецот да го сади, одгледува, бере и на крај да го продаде бостанот за таа цена и да има добивка, а трговците да го продаваат за пет пати повисока цена. И сега ќе помислите, транспорт, складиштење и чување, амбалажа итн, но не може некој да ме убеди дека сето тоа е доволно за цената да порасне до 10 мкд за килограм. Или, не може да биде дека трговецот не заработил повеќе од производителот.  Споменат е бостанот но се работи за сите видови земјоделски производи. И сега, фер е двајцата да платат ист данок?

Имавме и пример каде што сопственик на конфекција има месечна плата поголема од платите на сите вработени во комапнијата збирно. И сега и тој 10% и работникот 10% данок.

Да продолжувам уште? Не, мислам дека се разбираме.

После прогресивниот данок се надевам дека ќе им текне на оние што прават поголеми добивки да ја “зафркнат” државата, односно да платат помалце данок. Како? Па еве на пример нека дел од својата добивка, наместо да ја плаќаат во форма на данок, истата да ја разделат на своите вработени во форма на поголема плата односно  трговците повеќе да плаќаат на непосредните производители и на тој начин ќе си ја намалат добивката и “опаа” ќе платата помал данок.

Тезата дека рамниот данок е добар за да привлекуваме инвеститори не држи. Инвеститорите веќе преку други мерки имаат доволно подршка за своите бизниси.

Но мора да кажам дека, според мене, 1.000 ЕУР е ниска граница за почеток на оданочување и мислам дека таа граница не треба да е под 2.000 ЕУР.

Исто така треба да се воведат даночни олеснувања за фирми и компании кои дел од заработката ќе вратат во општеството као стипендии, помош на социјални случаи, донации во културата и спортот. И така може да се оди многу подлабоко и пошироко во сферите каде што може а каде мора да се субвенционира од страна на државата, но тоа во некоја друга прилика.

М-р Раде Чоловиќ

 

Редакцијата на ДЕНАР.МК не секогаш се согласува со ставовите искажани во текстовите од нашите соработници и истите не ги претставуваат ставовите на ДЕНАР.МК

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Убав поздрав нели, “да сте живи и здрави”. Народната мудрост низ вековите, а и секој човек лично, вели дека здравјето е бесценето и дека е…

 • Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Најчесто низ Скоје се движам со јавен превоз односно со автобусите на ЈСП и приватните сопственици. И ако мене ме прашувате сметам дека јавниот автобуски…

 • Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Не е ова писание за кумот, туку за името е. Не можам и да сакам да ја завртам главата или да ја ставам во песок…

 • Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Имав можност да учествувам на еден семинар (службено) и таму еден уважен хрватски професор ни раскажа за експериментот со пет мајмуни. Оди отприлика вака. Во…

 • Мисла на неделата –УА свиркачи

  Мисла на неделата –УА свиркачи

  Не, не е овонеделниов напис за политика или никакви закони или слично. Туку е против прекумерната употреба на автомобилските свирки (сирени) во секојдневниот сообраќај и…

 • Мисла на неделата – Морален распад

  Мисла на неделата – Морален распад

  И си беше една ТВ презентерка која затаила данок. Се покаја си плати казна и никому ништо. Си беше и еден доктор кој призна (откако…

 • Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

  Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

  Во (веќе далечната) 2006-та година бев на годишен одмор во Република Албанија. Интересно ми беше што на самата плажа на поедини места имаше бункери.  Да,…

 • Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…