Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Мисла на неделата -Прогресивен данок, да или не?

Време: 10:30

Датум: мај 14, 2018

Категорија: КОЛУМНИ

Во насока на подржување на јавната расправа околу воведување на прогресивен данок на добивка е и овонеделната Мисла на неделата со што сакам да го искажам моето мислење на таа тема и зошто така мислам.

Прво ќе кажам ДА за прогресивниот данок на добивка. Зошто, затоа што сметам дека не е фер и оној кој заработува повеќе и оној кој заработува помалце да плаќаат ист данок. Ќе се обидам да се дообјаснам со неколку примери.

Како прв пример, ќе го споменам фактот дека ланското лето бостанот се откупуваше директно од производителите за испод два денари по килограм, а на зелените пазари (барем не во Скопје) цената не падна под 10 денари за килограм. И сега нека ми објасни некој како може земјоделецот да го сади, одгледува, бере и на крај да го продаде бостанот за таа цена и да има добивка, а трговците да го продаваат за пет пати повисока цена. И сега ќе помислите, транспорт, складиштење и чување, амбалажа итн, но не може некој да ме убеди дека сето тоа е доволно за цената да порасне до 10 мкд за килограм. Или, не може да биде дека трговецот не заработил повеќе од производителот.  Споменат е бостанот но се работи за сите видови земјоделски производи. И сега, фер е двајцата да платат ист данок?

Имавме и пример каде што сопственик на конфекција има месечна плата поголема од платите на сите вработени во комапнијата збирно. И сега и тој 10% и работникот 10% данок.

Да продолжувам уште? Не, мислам дека се разбираме.

После прогресивниот данок се надевам дека ќе им текне на оние што прават поголеми добивки да ја “зафркнат” државата, односно да платат помалце данок. Како? Па еве на пример нека дел од својата добивка, наместо да ја плаќаат во форма на данок, истата да ја разделат на своите вработени во форма на поголема плата односно  трговците повеќе да плаќаат на непосредните производители и на тој начин ќе си ја намалат добивката и “опаа” ќе платата помал данок.

Тезата дека рамниот данок е добар за да привлекуваме инвеститори не држи. Инвеститорите веќе преку други мерки имаат доволно подршка за своите бизниси.

Но мора да кажам дека, според мене, 1.000 ЕУР е ниска граница за почеток на оданочување и мислам дека таа граница не треба да е под 2.000 ЕУР.

Исто така треба да се воведат даночни олеснувања за фирми и компании кои дел од заработката ќе вратат во општеството као стипендии, помош на социјални случаи, донации во културата и спортот. И така може да се оди многу подлабоко и пошироко во сферите каде што може а каде мора да се субвенционира од страна на државата, но тоа во некоја друга прилика.

М-р Раде Чоловиќ

 

Редакцијата на ДЕНАР.МК не секогаш се согласува со ставовите искажани во текстовите од нашите соработници и истите не ги претставуваат ставовите на ДЕНАР.МК

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

  Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

  Во (веќе далечната) 2006-та година бев на годишен одмор во Република Албанија. Интересно ми беше што на самата плажа на поедини места имаше бункери.  Да,…

 • Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…

 • Tip of the week: Набрзинка

  Tip of the week: Набрзинка

  Ајде… Сега… Веднаш!! Нестрпливи сме! Сакаме да се случуваат работите сега и веднаш. Но, не оди тоа баш така. Да, може нешто да се случи…

 • КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  Почитувани читатели на Денар.мк би сакал да ве известам дека завршувам еден циклус од 10-тина колумни. Се надевам дека ви беа интересни или во најмала…

 • Tip of the week: Нова година

  Tip of the week: Нова година

  Пред некоја година,  во еден весник имаше изјави од повеќе луѓе за тоа кои се нашите прогнози околу економските случувања за следната година. Меѓу другите…

 • Tip of the week: 24 часа до успехот

  Tip of the week: 24 часа до успехот

  Феноменот “последен ден” е многу интересен. Нема уште многу време! Дали ќе успеете или не, зависи до каде сте со остварувањето на целите. Еве, на…

 • КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  Не, не го отворајте пенџерчето, прозорецот, балконската врата, не излегувајте од дома и така нема да дишете штетни ПМ честички. И проблемот е решен. Луѓе…