четврток, 9 февруари 2023
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИМеталург со победа над Мешков Брест

Металург со победа над Мешков Брест

Металург го совлада белорускиот Мешков Брест со 37:33, со што не им дозволи на гостите да го официјализираат местото на фајналфор-турнирот во СЕХА-лигата.

До шестата победа во регионалното натпреварување тимот од Автокоманда стигна релативно лесно кога водството од почетокот на натпреварот го задржа во текот на целиот меч. Гостите во Скопје допатуваа без својот главен тренер и без неколку ракометари поради обврски во националниот шампионат.

Филип Кузмановски беше најефикасен за Металург со 10 гола, а 9 имаше Халил Јагањац. За Металург до крајот на СЕХА-лигата остануваат гостувањето кај Татран во Словачка и домашниот дуел со словенечкиот Целје.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП