Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Wall Street: Берзата расте трет ден, инветиторите се внимателни

Време: 11:49

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Нa „Wall Street“ вчера индексите пораснаа трет ден по ред, но главно се тргуваше внимателно, затоа што се чекаат податоците за инфлацијата во САД, кои би можеле значително да влијаат на пазарот.

„Dow Jones“ порасна за 0,16 %, нa 24.640 бодови, додека „S&P 500“ забележа раст за 0,26 %, нa 2.662 поени, a „Nasdaq“ индексот порасна за 0,45 %, на 7.013 бодови.

На најголемата светска берза цените на акциите пораснаа трет ден по ред, со што продолжи опоравувањето од минатонеделниот остар пад, најголем во последниве две години.

Вчера раст на цените беше забележан во девет од 11-те најважни сектори на „S&P 500“ индексот, при што предводеше оној за недвижнини со раст од 0,5 %. Меѓу најголемите добитници беа и неколку акции на технолошките гиганти, како што се „Amazon.com“ и „Apple“.

Во последните три дена индексот „S&P 500“ забележа раст од 3,2 %, но и натаму е во минус од 7,3 % во однос на своето рекордно ниво достигнато на 26-ти јануари.

Инвеститорите вчера беа внимателни затоа што пазарите се уште не се стабилизирани и затоа што денеска ќе бидат објавени податоците за инфлацијата и малопродажбата во САД.

Аналитичарите велат дека податоците ќе бидат клучни за краткорочното движење на пазарот, со оглед дека на почетокот на февруари податоците за силниот раст на вработеноста и платите предизвикаа остар пад на цената на акциите, токму поради стравот дека зголемувањето на потрошувачката ќе ја подигне инфлацијата, а го најави ФЕД со забрзување на темпото за зголемување на каматите.

Роб Хејворт, стратег во фондот „U.S. Bank Wealth Management“, вели дека растот на цените на акциите три дена поред имаат добар знак, но дека е прерано да се каже дали пазарот се стабилизирал.

„Мислам дека барем уште неколку денови може да се очекува нестабилно тргување, додека пазарот не го сфати она што навистина се случува“, вели Хејворт.

Поддршка на пазарите нуди и зајакнувањето на најголемите светски економиј, добрите бизнис резулати на компаниите и неодамна воведената даночна реформа во САД, со која се намалени даноците за компаниите.

Од друга страна, дел од аналитичарите сметаат дека пазарите по повеќегодишниот силен раст и постојаното достигнување на рекордни нивоа е преценето, со оглед на плановите на централните банки во светот дека оваа година ќе го укинат поттикнувањето на монетарните мерки кои со години со ниска цена го поддржуваа растот на акциите.

За внимателноста на инвеститорите укажува и обемот на тргување. На американските берзи сопствениците замениле 6,4 милијарди акиции, додека просечниот дневен обем во последните 20 дена изнесуваше 8,4 милијарди.

А на европските берзи цените на акциите вчера забележаа пад. Лондонскиот индекс „FTSE“ падна за 0,13 %, на 7.168 поени, додека франкфуртски „DAX“ се намали за 0,70 %, на 12.196 бода, a париски „CAC“ оствари пад од 0,60 %, на 5.109 поени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  Министрите за финансии на 28-те земји членки на ЕУ повлекоа од „црната листа“ со даночни засолништа две земји – Сент Китс и Невис и Бахамите,…

 • Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија најверојатно ќе влезе во следната рецесија во 2020-та година, според компанијата „Zillow“, која се занимава со истражувањето на имотот за домување, цитиран од…

 • Колку Европејци работат на привремени договори?

  Колку Европејци работат на привремени договори?

  Во ЕУ на привремени договори работат 27 милиони луѓе, или 14,3% од сите вработени. Привременото вработување во Заедницата варира помеѓу 12,7% и 14,5% во текот…

 • Макрон: Украина е условот за укинување на санкациите кон Русија

  Макрон: Украина е условот за укинување на санкациите кон Русија

  Европската Унија нема да ги укине санкциите кон Русија без исчекор во односите со Украина, порача денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. „Едноставно е, нема да…

 • Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата

  Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата

  Еврокомесарот за финансиски прашања, Пјер Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата, за време на средбата со министерот за финансии, Драган Тевдовски и македонската…

 • Објавен јавен повик за избор на стручни лица во Фондот за иновации и технолошки развој

  Објавен јавен повик за избор на стручни лица во Фондот за иновации и технолошки развој

  Фонд за иновации и технолошки развој објави јавен повик за избор на стручни лица за оценување предлог-проекти во рамки на Столб 3 од Планот за…

 • АМСМ: Нема подолги задржувања за влез и излез од државата

  АМСМ: Нема подолги задржувања за влез и излез од државата

  Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози, соопшти Автомотосојузот на Македонија. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и…

 • Сончево и топло, температура до 30 степени

  Сончево и топло, температура до 30 степени

  Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од…

 • Задушница – спомен за починатите

  Задушница – спомен за починатите

  Православните христијани денеска одбележуваат Задушница во чест на душите на мртвите, а утре Духовден. На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и…

 • Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

  Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

  Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои на 14 јуни 2016 година.…