Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

По два месеци чекање, повторно е време за химната на ЛШ

Време: 13:30

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Лигата на Шампионите се враќа со првите два натпревари од осминафиналето. Во поинтересниот дуел, финалистот од минатата сезона, Јувентус го пречекува Тотенхем. Додека на втората средба денеска, Базел е домаќин на Манчестер Сити.

Погледите се насочени кон Торино, каде што „Спарс“ прв пат гостуваат. Букмејкерите им даваат приоритет на „бјанконерите“, но нивниот ривал не треба да се потценува.

Тотенхем беше дел од силното претставување на англиските клубови во текот на есента, па така за прв пат Премиерлигата има пет тима во осминафиналето. Составот од Лондон стекна уште поголема самодоверба откако излезе како победник во една од најтешките групи, во која беа уште шампионот од последните две сезони Реал Мадрид и Борусија Дортмунд.

Тотенхем влегува со расположение на натпреварот, откако го победи Арсенал во дербито на градот во текот на викендот.

Јувентус, исто така е во одлична форма, а по колебливиот почеток на сезоната успеа да консолидира и влезе во тесна трка со лидерот Наполи за првото место во Серија А. Долгата победничка серија донесе самодоверба кај „бјанконерите“, кои сепак имаат проблеми со отсутни фудбалери.

Масимилиано Алегри нема да може да ги користи Барѕали, Куадрадо, Дибала, Ховедес и Матуиди. Водечките напаѓачи на двете екипи – Гонзало Игуаин и Хари Кејн – се меѓу стартерите.

„Очигледно ќе бидам задоволен ако не дозволиме да примиме гол. Претстои долг натпревар, ќе треба да сме фокусирани и многу внимателни. Треба да користиме главите и техниката, бидејќи тие се силен физички тим“, изјави Алегри.

Според него, Јувентус пораснал многу, добивајќи доверба во Европа во последниве години. „Дојдовме два пати до финишот за три години и тоа е многу важно. Секогаш сум велел дека Реал е единствениот тим кој се претставувал подобро во последните сезони“.

Менаџерот на Тотенхем Маурисио Покетино истакна дека и покрај проблемите, Јувентус останува силен ривал. „Тие се топ тим. Да, вие ќе кажете дека ги нема Дибала, Барѕали, Куадрадо – толку важни играчи. Но, се разбира, Јувентус има фантастичен тим. Фудбалерите кои ќе се на теренот, имаат квалитетите да играат на начинот на кој тие го сакаат“.

На другиот натпревар, Манчестер Сити се чини дека е целосен фаворит. Во негов стил, Пеп Гвардиола рече дека краткорочната цел е да стигне до четвртфиналето.

„Имам целосна доверба во играчите, нема сомнеж во тоа. Тие го знаат тоа. Целта ни е да се претставиме подобро од минатата сезона, што значи да дојдеме четвртфиналето. Тоа ќе е доволно во краток рок“, изјави Шпанецот.

Според неговите зборови, „граѓаните“ се подобри во оваа сезона, во споредба со минатата година. Тој смета дека е важно тимот да ја контролира формата, затоа што турнирот е многу силен.

Осминафинале ЛШ први средби:

Јувентус – Тотенхем (20:45)

Базел – Манчестер Сити (20:45).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Apple оваа година ќе го „убие“ iPhone X?

  Apple оваа година ќе го „убие“ iPhone X?

  Смартфонот на „iPhone X“ на „Apple“ најверојатно ќе биде запрен оваа година, според аналитичарот цитиран од „CNBC“. Коментарот му е поврзан со веста дека „Taiwan…

 • Рокот за барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и добиток трае до 15 мај

  Рокот за барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и добиток трае до 15 мај

  Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции…

 • Осум штетни влијанија на солта врз телото

  Осум штетни влијанија на солта врз телото

  Солта го менува вкусот на храната, но и влијае на телото на начини кои не можеме ни да ги замислиме Солта е примарен извор на…

 • Газпром е подготвенa да преговара со Украина за транзит на гас

  Газпром е подготвенa да преговара со Украина за транзит на гас

  „Газпром“ е подготвен да преговара со „Нафтогаз Украина“ за транзит на руски природен гас по 2019-та година. Меѓутоа, компанијата поднесе барање за предвремено раскинување на…

 • Гатузо: Ќе донесеме нови засилувања во Милан

  Гатузо: Ќе донесеме нови засилувања во Милан

  Тренерот на Милан, Џенаро Гатузо, изјави дека добил гаранции од директорот Марко Фасоне дека тимот ќе биде засилен со тројца или четворица фудбалери. Милан во…

 • За успешен бизнис тим потребни ви се 4 поедници

  За успешен бизнис тим потребни ви се 4 поедници

  Тимската работа е од клучно значење за повеќето работни места. Многу е важно секој поединец на тимот да ги разбира својата цел, функција и надлежности…

 • Грција прифати понуда за Desfa од 535 милиони евра

  Грција прифати понуда за Desfa од 535 милиони евра

  Грчкиот државен фонд за приватизација (HRADF) го номинира за најпосакуван кандидат конзорциумот меѓу „Snam“, „Enagás Internacional“ и „Fluxys“ за продажба на 66% од капиталот на…

 • Целосно различен од другите: Новиот Maybach излезе на виделина (фото+видео)

  Целосно различен од другите: Новиот Maybach излезе на виделина (фото+видео)

  Пет дена пред официјалната премиера на луксузниот концепт на „Mercedes-Maybach – Ultimate Luxury“ на Интернет се појавија фотографии од седанот со зголемена проодност. Автомобилот со…

 • Кумановци повторно на „печалба“ во Ирак и Авганистан

  Кумановци повторно на „печалба“ во Ирак и Авганистан

  Кумановци повторно аплицираат за работно место во компаниите кои нудат и даваат поддршка на американската војска во Авганистан и Ирак. На официјалните страници на двете…

 • Американските регулатори ја казнија Wells Fargo со 1 милијарда долари за злоупотреба

  Американските регулатори ја казнија Wells Fargo со 1 милијарда долари за злоупотреба

  Два федерални регулатори изрекоа парична казна на американската банка „Wells Fargo“ со 1 милијарда долари затоа што ги принудила корисниците да платат за осигурување на…