среда, 29 март 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕНе ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од кашлица

Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од кашлица

Ако ве мачи болка во грлото или кашлица, а во домот имате мандарини, од нивната кора можете да направите одличен лек.

Еве што треба да направите:

– Сомелете 50 гр. кора од мандарини и ставете ја смесата во тегла

– Мелените кори прелијте ги со една чаша вотка или 40 процентен алкохол

– Теглата добро затворете ја и оставете ја да отстои една недела на темно место

– Консумирајте по една лажица по оброкот, по што ќе изедете и една лажица мед.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП