Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

График на денот: Стареењето на населението во Европа и Америка

Време: 12:59

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Од проблеми како намалувањето на плодноста до познатата политика на Кина за едно дете има многу демографски предизвици со кои светот треба да се соочи во наредните години, коментира „VisualCapitalist“.

Меѓутоа, постои еден особено важен проблем – барем на места како Европа и Американските континенти – и тоа е брзото стареење на населението. Додека населението се повеќе старее, потенцијалните последици вклучуваат повисоки коефициенти на зависност, зголемени трошоци за здравствена заштита и модификација на економиите и градовите.

Европа: Водечки пример

Поголемиот дел од Европа е погодена од населението кое брзо старее. Картата создадена од експертот Арон Страндберг ја покажува средната возраст на европските земји помеѓу 1960-та и 2060-та година.

Таа покажува дека во 2060-та година, според проценките на ОН, просечната возраст во некои европски земји ќе достигне најмалку 50 години. Ова ги вклучува земјите како Шпанија, Италија, Португалија и Грција, како и Германија, Полска, Босна и Херцеговина и Хрватска.

Велика Британија, Франција, Ирска, Скандинавија и Македонија ќе бидат помлади по триесетите години, но со малку. Средната возраст во овие земји до 2060-та година ќе биде околу средината на 40-тите.

Американските континенти

Населението во Северна и Јужна Америка, исто така старее побрзо, иако не со темпото на Европа.

Чиле и Бразил имаат најбрза стапка на стареење. Во исто време средната возраст во Канада најверојатно ќе биде околу 45 години во 2060-та година. Интересно е дека се очекува средната возраст во САД да биде само 42 години на крајот на истиот период, што е многу пониско од повеќето западни земји.

Иако поради тоа САД изгледаат помлади во споредба со останатите земји, државата сепак ќе биде на испит исто поради економскиот товар поради стареењето на населението. Всушност, Американците на возраст над 65 години се очекува речиси двојно да се зголемат од 48 милиони на 88 милиони во текот на следните три децении.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Вчера беше промовиран проектот „Образование за вработување во Македонија (Е4Е@mk)“, кој има за цел да стимулира вработување во Македонија преку подобрување на стручните вештини и…

 • Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот Атлас за недвижности (2018 година) од страна на консултанската компанија – Фортон Македонија во која се содржани информации за севкупниот пазар на недвижности…

 • Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во Македонија во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен…

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Премиерот Заев денеска се сретна со делегација на Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (УНОПС), предводена од заменичката на генералниот секретар на ОН…

 • Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Околу половина просечна плата е потребна само да се наполни фрижидерот со основните прехранбени продукти. Во услови кога цените растат побргу од приходите штедењето станува…

 • Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Вредноста на најпопуларната криптовалута биткоин (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под…