26 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОМЗТ Скопје поразен од Мега Бемакс

МЗТ Скопје поразен од Мега Бемакс

МЗТ Аеродром Скопје доживеа уште еден лош пораз во низа, откако српскиот тим Мега Бемакс во „СРЦ Јане Сандански“ стигна до неверојатна 76:92 победа во седмото коло на АБА-лигата. Ова е уште еден пораз за тимот на Александар Тодоров, по загубениот домашен натпревар против Блокотехна.

Мега во првата четвртина водеше со супер-високи 9:23, пред на крајот на четвртината МЗТ да има разлика од 18 поени (14:32). Гостите имаа највисока разлика од 26 поени, пред МЗТ да врати со серија од 12:0 во последната четвртина и да ја намали разликата. Добриот финиш не ја поништи лошата игра на „металците“, за на крајот поразот да биде одразен со помалку прифатливи 16 поени разлика (92:76).

Кај МЗТ најефикасен беше Бојан Трајковски со 16 поени, 7 скока и 1 аситенција, Дамјан Стојановски додаде 13, а Спасоевиќ имаше 12 поени. Кај гостите, Никола Ребиќ им даде 22 поени на МЗТ, Белгиецот Костја Мушиди 18, а Американецот Дилан Енис 17 поени за важна победа на Мега.