Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Изложба на „Вевчански видувања“ во Париз по повод 11 Октомври

Време: 11:37

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: КУЛТУРА

По повод Денот на народното востание на Македонија, вчера во просториите на Амбасадата на Република Македонија во Париз, Франција, се одржа свечено отворање на изложбата на слики на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“ под мотото: „Пред и после бојата – слика многузборна“.

Во присуство на дипломатскиот кор, уметнции, претставници на медиуми и останати гости, на изложбата беа претставени делата на 30 еминентни македонски сликари, како и на нивни колеги од Франција кои изминатите години имаат учествувано на ликовната колонија, која секоја година се одржува од 25 јуни до 10 јули во живописното Вевчани.

Во чест на големиот празник на Република Македонија оваа манифестација, освен промовирањето на државата во меѓународни рамки, како и на уметноста воопшто, има за цел да даде свој придонес во насока на натамошно јакнење на вкупните позитивни односи помеѓу македонскиот и францускиот народ, како и помеѓу двете држави.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Доделени наградите на „Гола месечина“

  Доделени наградите на „Гола месечина“

  На вчерашното свечено затворање на Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој од 18 до 23 јуни се одржа под отворено небо на сцената поставена…

 • „Скопје стрит мјузик фестивал“ продолжува на Боемска улица, во парк и на плоштад

  „Скопје стрит мјузик фестивал“ продолжува на Боемска улица, во парк и на плоштад

  Вториот ден од „Скопје стрит мјузик фестивал“, 22 јуни, понуди една сосем нова приказна за посетителите. На три локации во градот се изведуваше музика од…

 • Мултимедијален перформанс – презентација на првата продукција на „Инкубатор“

  Мултимедијален перформанс – презентација на првата продукција на „Инкубатор“

  Денеска, со почеток во 20 часот, во просториите на киното „Култура“ ќе се одржи мултимедијален перформанс – презентација на првата продукција на „Инкубатор“, создадена и…

 • Премиера на филмот „Височините“ во Скопје

  Премиера на филмот „Височините“ во Скопје

  По повод потпишувањето на договорот за добрососедство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија во Кино Фросина, во Младинскиот културен центар се одржа премиерата на играниот…

 • Почна 39-тото Скопско лето

  Почна 39-тото Скопско лето

  Вчеравечер со концертот на групата Дадо Дганит (Daddo Dganit) од Израел во Македонската филхармонија, свечено беше отворено 39-тото издание на фестивалот Скопско лето, кој традиционално…

 • С.А.Р.С. – главна ѕвезда на фестивалот „Битола отворен град“

  С.А.Р.С. – главна ѕвезда на фестивалот „Битола отворен град“

  Оваа година главна ѕвезда на големата сцена на плоштадот Гоце Делчев во рамките на фестивалот „Битола отворен град 2018“ е култниот белградски алтернативен рок-бенд С.А.Р.С.…

 • Почнува „Скопје стрит мјузик фестивал“ – четири дена музика под отворено небо

  Почнува „Скопје стрит мјузик фестивал“ – четири дена музика под отворено небо

  Од денеска до недела на седум локации во Скопје ќе се случува „Скопје стрит мјузик фестивал“, на кој ќе настапат 25 солисти, групи и ансамбли…

 • „Летни приказни“ за љубителите на добрата книга

  „Летни приказни“ за љубителите на добрата книга

  Tрадиционално, на почетокот на летото, од денеска па сè до 1 септември, во книжарницата „Или-или“ ќе се случуваат „Летните приказни“, и тоа десетти јубилеен пат.…

 • Целовечерен концерт на „Танец“ во Прилеп

  Целовечерен концерт на „Танец“ во Прилеп

  Ансамблот за народни песни и игри „Танец“, кој е душата на Македонија, симбол на македонската култура и уметност веќе шест децении, ќе се претстави со…

 • Народниот театар од Ниш со „Госпоѓа министерка“ вечерва на фестивалот “Гола месечина“

  Народниот театар од Ниш со „Госпоѓа министерка“ вечерва на фестивалот “Гола месечина“

  На третата вечер од фестивалот на комедијата „Гола месечина“, вечерва во 21 часот на отворената сцена во спорсткиот центар „Ново лисиче“ ќе биде изведена претставата…