Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

3 намирници кои не трeба да ги јадете за вечера

Време: 15:03

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Откријте кои здрави намирници треба да ги избегнувате во вечерните часови…

Погрешниот избор на намирници за вечера може да ви го поремети и забави варењето, како и да ви го попречи сонот. Масната храна како сирење, месен нарезок и сл секако не се препорачува во вечерните часови бидејќи е полна со соли, го зголемува крвниот притисок и го попречува варењето.

Меѓутоа, дури и здравите намирници во вечерните часови би можеле лошо да се одразат на вашиот организам, па ви претставуваме 3 здрави намирници кои никако не би требало да ги јадете за вечера.

Зеленчук

Брокулите, зелката и другот зеленчук се полни со витамини и минерали кои се потребни за правилна работа на организамот. Сепак, избегнувајте ги во вечерните часови. А особено пред заминувањето во кревет. Тие содржат несварливи прехрамбени влакна кои долго се варат и го попречуваат сонот.

Цитрусно овошје

Лимонот, портокалите и останатото цитрусно овошје се одлични извори на витамин Ц, но советот на експертите е да не ги јадете по 17 часот. Киселината во ова овошје може да предизвика тешкотии во желудникот и пореметување на сонот.

Домати

Доматот содржи силен антиоксидант ликопен кој го чува здравјето на срцето и нервниот систем. Но немојте да јадете домати или да пиете сок од домати во вечерните часови, бидејќи оваа намирница може да биде чест предизвикувач на киселина и останати тешкотии со варењето.

Вечерата би требало да ја изедете минимум три часа пред спиење, со цел навремено да се свари целата храна.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова е доволната количина на сувомеснати која можете неделно да ја јадете!

  Ова е доволната количина на сувомеснати која можете неделно да ја јадете!

  Консумацијата на повеќе од четири сендвичи со сувомеснати производи неделно, може да биде опасна по вашето здравје, особено за оние кои страдаат од астма, покажа…

 • Токсини кои не знаете дека ги јадете!

  Токсини кои не знаете дека ги јадете!

  Пестицидите често се користат за заштита на култури од плевел, инсекти и инфекции. Некои овошја содржат значителни остатоци од пестициди кои можат да бидат крајно…

 • Исчистете го црниот дроб за 90 дена! (видео)

  Исчистете го црниот дроб за 90 дена! (видео)

  Консумирајте го овој лек секој ден и за 90 дена вашиот црн дроб ќе биде како нов, еве како се прави… Познато е дека старите…

 • Скротете го апетитот на едноставен начин!

  Скротете го апетитот на едноставен начин!

  Смирете го апетитот со овој фантастичен напиток од хељда. Еве како да го направите… Намирниците богати со целулоза можат да ве заситат. Се што e…

 • Како да ја подобрите меморијата

  Како да ја подобрите меморијата

  Колку можеме да учиме, да се прилагодуваме и да го разбираме светот околу себе, зависи пред се од нашиот коефициент на интелегенција. Колку можеме да…

 • Кои намирници содржат здрави, а кои нездрави масти?

  Кои намирници содржат здрави, а кои нездрави масти?

  Односот на јаглени хидрати – масти на дневна основа би требало да биде 50-30, остатокот го сочинуваат протеини… Триесет проценти = секој трет залак Ова…

 • Внимавајте! Еве колку траат кремите за сончање

  Внимавајте! Еве колку траат кремите за сончање

  Ние ви откриваме како да препознаете кога е време да ги фрлите кремите за сончање. Доколку имате стара крема за сончање би требало добро да…

 • Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Секако дека не е штетна, а еве и зошто. Ако пијате газирана вода во која нема шеќер, нема вештачки засладувачи, не мора да се грижите…

 • Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини. Доцната есен е сезоната на чичоката, дивиот компир или Ерусалим артичоката. Лекарите…

 • Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Следните седум намирници набавете ги и консумирајте ги почесто, бидејќи со нивната консумација, ќе го спречите и намалите ризикот од бројни болести. Авокадо Маслото во…