Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Дали ова го фрлате во ѓубре наместо да го изедете?

Време: 14:55

Датум: август 9, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ги фрлате ли најдобрите делови од намирниците по навика, целосно несвесни за нивните здравствени користи. Листовите, стебленцата или кората понекогаш се најважниот дел од некои овошја и зеленчуци…

Лушпата од кромидот и лукот

Лушпата од црвениот кромид и лукот е богата со кверцентин, растителен флавоноид, силен антиоксиданс, антихистамин со антивоспалително дејство. Додадете ја во варивата или супите и пред сервирање извадете ја.

Кора од диња

Кората од диња е богата со цитрулином, аминокиселина која ја поттикнува циркулацијата и ги шири крвните садови. Помешајте ја со плодот во блендер и уживајте во здравото фрапе.

Листови од брокула

Листовите од брокулата содржат каротеноиди – моќни билни пигменти кои телото ги претвора во витамин А и помагаат во превенцијата на рак. Само згответе ги заедно со брокулата.

Листови од целерот

Листовите имаат пет пати повеќе калциум и магнезиум отколку стеблото. Исто така содржат витамини и фенолити – силни антиоксиданси кои помагаат во борбата против рак, срцевите болести и процесот на стареење. Едноставно искористете ги како стеблото од целерот и додадете ги во супите, салатите или сосовите.

Стебло од блитва

Стеблото е еднакво добро за нас како и листовите, бидејќи е полно со антиоксиданси. Подгответе ги на ист начин како и аспарагусот, на пареа или варени.

Кора од портокал

Портокалот е полн со витамин Ц и е природно средство за јакнење на имунитетот, но кората сама содржи голема количина влакна и витамини. Затоа додадете ја кога правите фрапе.

Стебла од брокула и карфиол

Веројатно и вие ја правите оваа грешка и ги фрлате. Но стеблото има вкусен слаткаст вкус и всушност повеќе влакна од цветот. Потребно е малку повеќе време да се свари, па затоа ставете го да се вари пред другиот зеленчук.

Кора од киви

Влакнестата кора од киви содржи три пати повеќе антиоксиданси од самата срцевина и има антиканцерогени и антиалергиски својства. Додадете ја и кората заедно со плодот во соковникот и консумирајте ја.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Секако дека не е штетна, а еве и зошто. Ако пијате газирана вода во која нема шеќер, нема вештачки засладувачи, не мора да се грижите…

 • Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини. Доцната есен е сезоната на чичоката, дивиот компир или Ерусалим артичоката. Лекарите…

 • Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Следните седум намирници набавете ги и консумирајте ги почесто, бидејќи со нивната консумација, ќе го спречите и намалите ризикот од бројни болести. Авокадо Маслото во…

 • Имате бавен метаболизам, има начин како да си помогнете!

  Имате бавен метаболизам, има начин како да си помогнете!

  Брзиот метаболизам кај некои луѓе е генетски предодреден. Генерално земено, мажите имаат побрз метаболизам од жените, но сепак не секој има доволно брз метаболизам. Брзиот…

 • Зошто е важно да го користите компирот во исхраната! (видео)

  Зошто е важно да го користите компирот во исхраната! (видео)

  Компирот е најкористената намирница во континенталната исхрана. го подготвуваме на различни начини, а денес е тешко да се замисли диета без компир. Неговите љубителите ќе…

 • Енергетските пијалоци се штетни за вашето тело!

  Енергетските пијалоци се штетни за вашето тело!

  Здравствените експерти објавија предупредување за учинокот на енергетските напитоци кои се преполни од шеќер, кофеин и различни стимуланси. Научниците тврдат дека пиењето на само еден…

 • Не го игнорирајте заморот, може да ве донесе до фаза на депресија

  Не го игнорирајте заморот, може да ве донесе до фаза на депресија

  Ако веќе подолго време сте под стрес, треба да обрнете вимание на неколку симптоми. Имено, според истражувањата стресот ве наведува на неколку навики кои генерално…

 • Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

  Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

  Освен што оваа лимонада е црна и со самото тоа е посебна и различна од било кој домашен напиток, оние кои ја пијат велат дека…

 • Намалете го холестеролот со користење на кечап!

  Намалете го холестеролот со користење на кечап!

  Кечапот не само што е вкусен додаток во пиците и другите тестенини, туку е и состојка која во прилична мера делува на зголеменото присуство на…

 • Намалете ја нервозата со помош на целерот!

  Намалете ја нервозата со помош на целерот!

  Тајната се крие во богатството од магнезиум, калиум и калциум со кои оваа билка располага, што влијае на ублажувањето на напнатоста. Освен тоа, високиот процент…