Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Зелка – одлична за тенот и за намалување на килограмите

Време: 14:19

Датум: јули 14, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Овој популарен зеленчук е богат со хранливи материи кои вашиот тен ќе го направат блескав, а вашите диети поефикасни.

Една од најголемите забелешки за зелката е тоа што таа создава надуеност, меѓутоа главната причина за тоа е начинот на кој се приготвува. Зелката при готвењето губи и многу лековити својства, па затоа се препорачува да се консумира во сирова форма или евентуално зготвена на пареа.

Нејзината голема предност е ниското ниво на калории – една шола со исецкана зелка има само 22 калории. Затоа не не чуди популарноста на таканаречената зелка-диета која наводно дава одлични резултати. Велат дека просечно од неа можат да се изгубат 7 килограми неделно. Во тој период секој ден се јаде супа од зелка. Освен што помага во согорувањето на калории, оваа диета го чисти организмот од маснотии и токсини, а покрај губењето на килограмите не се чувствува замор или недостаток на енергија.

Ако пак имате проблеми со тенот, акни, лишаи или некои други видови на егзема, нив можете да ги ублажите со облоги од листовите или со лонсион кој содржи сок од свежа зелка. Примената на зелката во козметиката се темели на истиот принцип според кој зелката лековито делува на слузокожата на органите за варење.

За поубава кожа на лицето, но и телото потребно е дневно да испиете 250 мл вода во која се варела зелката. На ситно ренде изренданата зелка исто така може да ви послужи и како маска за лице која го поттикнува зараснувањето на раничките по чистењето на лицето и акните. Одлична маска за лице е да изрендате ситно зелка и да ја ставите на вашето лице да отстои околу 30 минути. Уживајте во благодетите на овој зеленчук….

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Чешање на очите, воспалено грло, непречено кивање. Овие симптоми упатуваат на сезонска алергија. Со цел спречување на овие симптоми ви нудиме неколку едноставни трикови кои…

 • Домашен лек против главоболка кој делува побрзо од апчиња!

  Домашен лек против главоболка кој делува побрзо од апчиња!

  Кога ќе не заболи главата, обично посегнуваме по било кој лек против болки кој го имаме при рака. Сепак, доколку го направите овој еликсир, тој…

 • Дали сода бикарбоната „лекува“ киселина?

  Дали сода бикарбоната „лекува“ киселина?

  Сода бикарбоната е најчестиот лек против киселина од домашните лекови. Еве што велат експертите, дали таа е делотворна. Дури една третина од популацијата страда од…

 • Што се случува во телото по два дена без цигари

  Што се случува во телото по два дена без цигари

  Ако веќе сте се обиделе да ги оставите цигарите, а не сте успеале … знаете тоа колку мож да биде тешко. Никотинот ви одзема драгоцен…

 • 3 причини кои ќе ве убедат секој ден да изедете барем една краставица

  3 причини кои ќе ве убедат секој ден да изедете барем една краставица

  Постојат се повеќе докази кои укажуваат на тоа дека краставиците се богати со хранливи материи кои можат да им се спротистават на опасните болести, и…

 • Вратете и го животот на уништената коса: Неверојатна маска од авокадо

  Вратете и го животот на уништената коса: Неверојатна маска од авокадо

  Пробајте ја оваа неверојатна маска за коса која ќе и го врати животот на уништената коса. Авокадото е полно со витамините Е и Б и…

 • Здрава комбинација со која ќе ја запрете гладта

  Здрава комбинација со која ќе ја запрете гладта

  Овој вкусен шејк ќе го продолжи чувството на ситост и ќе го спречи непотребното грицкање меѓу оброците. Состојки: – 1 шака кељ – 1 исчистено…

 • Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

  Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

  Зошто да користиме Стевиа? Доколку сакаме да ја намалиме телесната тежина, да имаме нормален крвен притисок, регулиран дијабетес и заштита на оралното здравје, првиот чекор…

 • Напиток за посилен имунитет и отстранување на пролетниот замор

  Напиток за посилен имунитет и отстранување на пролетниот замор

  Во пролетта природата навлегува во фаза на будење, како и нашето тело. Сепак, заморот, психичката и физичката омалаксаност се многу чести појави во овој период.…

 • Утрински еликсир од лимон и куркума

  Утрински еликсир од лимон и куркума

  Додавањето на куркума во вашиот утрински напиток е евтино, пријатно, а и ќе го препороди вашето тело… Куркумата е неизбежна во индиската кујна, но доколку…