среда, 29 ноември 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕХранливите материи со кои изобилува сончогледот

Хранливите материи со кои изобилува сончогледот

Семките од сончоглед се идеални здрави грицки, што брзо го уништуваат гладот, додека истовремено организмот обезбедува мноштво витамини, минерали и есенцијални масни киселини.

Во 30 грамови сирови излупени семки од сончоглед има 175 калории, седум грамови протеин, шест грамови јаглехидрати и 15 грамови масни киселини.

Семките од сончоглед претставуаат силен извор на витамин Е – 30 грамови задоволуваат 50 отсто од дневната потреба за овој витамин.

Исклучително се богати со витамин Б-комплекс, особено витамин Б1, Б6 и фолна киселина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП