29 мај, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕКарфиолот помага да се ослободите од вишокот килограми

Карфиолот помага да се ослободите од вишокот килограми

karfiol-4-138955-500x334

Ако се обидувате да се ослободите од вишокот килограми, време е да го наполните фрижидерот со карфиол.

Овој нискокалоричен зеленчук не е богат со јаглени хидрати, па затоа е идеална храна за сите оние кои сакаат да ја стеснат половината.

Карфиолот е преполн со влакна кои го подобруваат варењето, па затоа исчезнува и надуеноста, но воедно се подобрува и функцијата на дигестивниот тракт.

Освен тоа, карфиолот исто така е добар извор и на омега 3 масни киселини кои го подобруваат имунитетот и ја подобруваат резистенцијата на инсулин. Овие киселини исто така го подобруваат лачењето на лептин, хормон кој ја регулира телесната тежина и го забрзува метаболизмот.

Во овој период овој зеленчук сеуште е достапен, па лесната набавка воопшто не е проблем. Пронајдете здрави рецепти за карфиол и вметнете го во вашата исхрана. Карфиолот од туршијата исто така благотворно влијае на здравјето.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП