понеделник, 6 февруари 2023
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИРеми на Вардар против Мешков

Реми на Вардар против Мешков

вардар

Ракометарите на Вардар со реми против Мешков Брест 34-34 (15-18) ја започнаа новата сезона во СЕХА лигата. Натпреварот во кој Вардар во последните три минути имаше три голови предност беше решен во последните три секунди, кога најпрвин Цендриќ постигна гол за македонскиот првак, а потоа Стојковиќ од пенал го постави конечниот резултат.

Скопската публика имаше можност да види тројца од четворицата нови играчи на Вардар (Борозан, Канељас, Рожерио) и две различни полувремиња на играчите во „црвено-црни“ дресови.

Мешков Брест ја контролираше играта во првото полувреме, максимално ги користеше грешките кои вардарци ги правеа во одбраната, а благодарение на голманот Пешиќ, два пати имаше и предност од четири голови.

Вардар успеа да се консолидира во вториот дел, трпеливо ја градеше играта и ја топеше предноста на противникот, а во 50-та минута стигна до предност од еден гол.

Во последните три минути Вардар влезе со резултат 33-30, но со две технички грешки во нападот му дозволи на белорускиот тим да се врати во мечот. Кристопанс на нецели 20 секунди до крајот израмни на 33-33, а потоа драмата кулминираше во последните три секунди.

Циндриќ од тешка позиција, со својот петти гол погоди за 34-33, Белорусите се обидоа да изведат брз центар, Бабичев се обиде да го погоди празниот гол, но беше фаулиран од Стоилов, според новите правила вардаровиот капитен доби директен црвен картон, а гостите удар од седум метри кој го реализираше Стојковиќ кој ги постави конечните 34-34.

Штербик со 11 одбрани и Дибиров со девет голови го предводеа Вардар, а Канељас дебитираше со шест гола. Кај Мешков Стојковиќ постигна шест гола,, а Џамали и Кристопанс по пет,, но прво име на тимот беше голманот Пешиќ кој одбрани 12 удари.

На 6.септември во Скопје ќе се одигра македонското дерби помеѓу Металург и Вардар.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП