Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.19%    GRNT 917.56 -0.21%    KMB 5,421.26 -0.95%    MPT 63,471.43 0.48%    MTUR 5,250.00 -3.67%    STB 1,043.41 -1.58%    TEL 303.00 -2.26%    

Големите количини на витамини се опасни по здравјето

Време: 13:54

Датум: мај 17, 2016

Категорија: ЗДРАВЈЕ

health-supplements

Научниците се се посигурни дека консумирањето на витамини нема никаков ефект во спречувањето на смртта или болестите во општата популација, а најновите истражувања покажаа дека вишокот на антиоксиданти го зголемува ризикот за појава на рак.

Во многу случаи, консумирањето на големи количини на витамини во облик на додатоци (особено витамините А, Ц, Е и бетакаротен) може да биде штетно, бидејќи така се зголемува ризикот од рак и други болести со оглед дека претерано се зголемува концентрацијата на антиоксиданти во телото.

Покрај тоа, некои витамини и додатоци можат да направат повеќе штета отколку корист, предупредува доктор Мики Барбер и смета дека пет витамини и додатоци треба темелно да се проверат, меѓу кои се калциум, суплементите на калциум, витамински додатоци во исхраната, витамини и минерали за постари од 50 години.

Барбер додава дека храната е најдобриот пат телото да ги добие витамините и минералите за оптимална функција на клетките, иако сите витамини не можат да се добијат во секој оброк.

„Затоа јадете разновидна храна, органски одгледана без пестициди и хормони, оброците подготвувајте ги сами и не јадете надвор од дома, бидејќи во спротивно ќе ви бидат потребни мултивитамини, а доколку сте од оние кои немаат време за подготовка на свежи и здрави оброци секој ден, земајте ја само препорачаната доза на витамини“, истакнува Барбер.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 5 намирници за кои веруваме дека се здрави, а нитриционистите никогаш не би ги јаделе

  5 намирници за кои веруваме дека се здрави, а нитриционистите никогаш не би ги јаделе

  Не е чудно што повеќето “здрави” намирници кои се наоѓаат на полиците во продавниците се всушност нездрави. Голем број на намирници кои се наметнуваат како…

 • 3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  Семките од тиква се суперхрана, бидејќи се богати со протеини, растителни влакна, минерали и витамини. Ако помеѓу оброците како ужина изедете 30 грама семки од…

 • Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Склони сме на верувањата дека кафеавата храна е поздрава од бела, на пример кога станува збор за шекер или ориз. Зошто е тоа така? Кафеавиот…

 • Слободно опуштете се додека седите!

  Слободно опуштете се додека седите!

  Само што е разбиен митот за “воени” правила на седење, еве како повременото опуштање на грбот помага! Целиот живот слушаме совети за правилно држење –…

 • Дали е здраво да пиете кафе на празен стомак?

  Дали е здраво да пиете кафе на празен стомак?

  Мислењето на експертите е јасно: кафе на празен стомак никако не може да биде добра идеја! Постојат четири причини за овој став: 1. Се зголемува…

 • Диети препорачани од Светската здравствена организација

  Диети препорачани од Светската здравствена организација

  Стручни лица од Светската здравствена организација, анализирале 41 режим на исхрана, па направиле листа на најдобрите диети. Топ-листата е составна врз основа на неколку фактори,…

 • Победете ги поспаноста и уморот: Пијалок од само 3 состојки кои ја враќаат енергијата

  Победете ги поспаноста и уморот: Пијалок од само 3 состојки кои ја враќаат енергијата

  Овој сок брзо се прави, а е одличен против замор и на телото му дава енергија. Пролетниот замор погодува многу луѓе поради намален внес на…

 • Вкусен пијалок од јагоди кој ја намалува надуеноста и го забрзува метаболизмот!

  Вкусен пијалок од јагоди кој ја намалува надуеноста и го забрзува метаболизмот!

  Растенија богати со есенцијални масла кои имаат благотворен и смирувачки ефект на варењето се нарекуваат карминативи. Во комбинација со камилица и глуварче, овие зачини го…

 • Дали сте интолерантни на лактоза? Алпско и Synlab ви помагаат за живот без тегоби!

  Дали сте интолерантни на лактоза? Алпско и Synlab ви помагаат за живот без тегоби!

  Во последно време сè повеќе се зборува за исхрана без лактоза. Тоа е проблем на голем број луѓе низ светот, но не секој од нив …

 • Кај кои проблеми помага коријандерот?

  Кај кои проблеми помага коријандерот?

  Коријандер е растение чии листови и семе се користат уште од античките времиња како во индиската кујна на Блискиот Исток и Јужна Америка, така и…