понеделник, 23 мај 2022
ПочетнаСПОРТБИЗАнгличанец ќе го менува Еклстоун во Ф1

Англичанец ќе го менува Еклстоун во Ф1

Turkish Formula One Grand Prix: Race

Во последните неколку дена излегоа нови гласини за наследникот на Берни Еклстоун како извршен директор на холдингот CVC, кој ги држи правата за Формула 1. Овој пат станува збор за 51-годишниот Англичанец Џастин Кинг, кој во моментов е извршен директор на синџирот на маркети „Sainsbury’s“, а оваа компанија ја предводи веќе 9 години.

Се очекува 82-годишниот Еклстоун да ја напушти функцијата поради случајот за корупција, што се води против него во Германија.

Кинг е познат како голем љубител на автомобилските спортови. Неговиот син Џордан се натпреварува во трки со автомобили. Минатата сезона беше втор во серијата Формула Рено. А во 2013-та година ќе настапува во европската Формула 3.

Засега Џастин Кинг негира таква информација, тврдејќи дека нема намера да ја напушти неговата моментална функцијата.

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП