сабота, 28 јануари 2023
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИДосега најскапите голмани во историјата

Досега најскапите голмани во историјата

golmani 993

Денес внимание ќе им посветиме на играчите кои се последната линија на одбраната, играчите кои ги вадат своите тимови од сите каши – голманите. За нив е познато дека се играчи кои не се многу скапи, но овие кои ќе ги наброиме денес, со своите трансфери можат да им парираат на голем број фудбалери.

atletico-madrid-in-yeni-kalecisi-jan-oblak-12146

5. Јан Облак – 16 милиони евра

Можеби не блесна многу во Бенфика, но и тие неколку настапи кои ги имаше за Португалците беа доволни за да ги убедат газдите на Атлетико, кои бараа брза замена за Куртоа. Облак потпиша со тимот од Мадрид во 2014 година за сума од 16 милиони евра.

4 Jun 1997: Italian goalkeeper Angelo Peruzzi in action during a Tournoi de France match against England in Montpellier, France. England won the match 2-0. Mandatory Credit: Shaun Botterill/Allsport

4. Анџело Перуци – 17.8 милиони евра

Откако мина осум години како прв голман на Јувентус, Перуци во 1999 година потпиша за Интер, каде што остана само една сезона. По лошата сезона со „неразурите“, во 2000 година тој премина во Лацио за 17.8 милиони евра

3. Давид де Хеа – 22 милиони евра

Продукт на младинската школа на Атлетико, Де Хеа ја бранеше мрежата на Мадриѓани сè до 2011 година, кога потпиша за Манчестер Јунајтед. Фергусон бараше добра замена за Ван Дер Сар и не внимаваше колку пари ќе даде за Шпанецот. Де Хеа потпиша за „црвените ѓаволи“ за сума од 22 милиони евра.

2. Мануел Нојер – 24 милиони евра

Германецот помина пет години како голман на Шалке и оствари преку 150 настапи за клубот. Во 2011 година го привлече вниманието на најголемиот ривал на Шалке, Баерн Минхен, кој понуди 24 милиони за неговите услуги. Понуда која Шалке ја прифати и оттогаш Нојер игра за Баерн.

Jonathan Moscrop - LaPresse 23 10 2012 Copenhagen ( Danimarca ) Sport Calcio FC Nordsjaelland vs. Juventus - UEFA Champions League 2012-2013 Gruppo E Matchday 3 - Parken Stadium Nella foto: Gianluigi Buffon Jonathan Moscrop - LaPresse 23 10 2012 Copenhagen ( Denmark ) Sport Soccer FC Nordsjaelland versus Juventus - UEFA Champions league Group E Matchday3 - Parken Stadium In the photo: Juventus goalkeeper Gianluigi Buffon

1. Џанлуиџи Буфон – 40.2 милиони евра

Откако успеа да создаде за себе име во Парма, каде што помина шест години како голман, интерес за Буфон пројавија италијанскиот гигант, Јувентус. Во 2001 година, „старата дама“ одеше на голем ризик и им понуди на челниците на Парма, вртоглави 40 милиони евра за нивниот голман. Џиџи потпиша за црно-белите и останатото е историја.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП