Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 728.00 -2.93%    ALK 5,536.88 -0.24%    BESK 11,390.00 1.7%    GRNT 674.40 -2.77%    KMB 2,949.89 -0.35%    OHB 5,041.88 -1.14%    PKB 11,100.00 2.78%    RMDEN11 95.70 0.74%    RMDEN15 94.50 0%    RZUG 7.00 0%    RZUS 103.92 -0.08%    STB 911.87 0.17%    STBP 702.00 -2.92%    STIL 86.80 0.47%    TEL 266.84 -0.06%    TKVS 2,001.00 0%    TNB 10,353.49 1.85%    TPLF 951.00 -6.69%    VITA 9,000.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 3)

Повторно отворена „Програмата за мали грантови“ за еко-проекти во градинките

Повторно отворена „Програмата за мали грантови“ за еко-проекти во градинките

Како дел од интернационалната програма „Еко градинка“, ОХО ве известува дека „Програмата за мали грантови“ повторно е отворена за градинките кои се членови во националната мрежа на еко градинки. Целта на „Програмата за мали грантови“ е да се промовира заштитата…

Ново разместување меѓу најбогатите луѓе во светот

Ново разместување меѓу најбогатите луѓе во светот

Основачот на „Amazon“, Џеф Безос се искачи на третата позиција меѓу најбогатите луѓе во светот (72.5 милијарди долари), покажуваат податоците на „Bloomberg“. Растот во богатството на Безос во последните денови доаѓа од поскапувањето на акциите на компанијата која тој ја…

Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

­ ­ Граничниот премин Евзони денеска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ. Поради штрајк на грките земјоделци Евзони беше затворен за секаков вид сообраќај од 30­ти минатиот месец. На граничните премини,…

Русија го расчистува и последниот долг од СССР

Русија го расчистува и последниот долг од СССР

Русија ќе заврши со отплатата на надворешниот долг од поранешниот Советски Сојуз пред крајот на оваа година, стои во соопштението на Министерството за финансии на Русија. Последната транша ќе и биде исплатена на Босна и Херцеговина до крајот на 2017…

Профитот на ЕЦБ се зголемил до 349 милијарди евра во 2016-та

Профитот на ЕЦБ се зголемил до 349 милијарди евра во 2016-та

Вкупниот биланс на состојбата на централните банки од еврозоната се зголеми до 3,66 илјади милијарди евра, покажуваат податоците на Европската централна банка. Резултатите излегуваат во момент во кој притисокот врз централните банкари е да го намалат поседувањето на државни обврзници…

Јункер: Ќе бидат потребни повеќе од две години за Британија да ја напушти ЕУ

Јункер: Ќе бидат потребни повеќе од две години за Британија да ја напушти ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјавил дека ќе бидат потребни повеќе од две години за да бидат постигнати сите договори околу излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ). „Мислам дека нема да успееме во рок од 24 месеци…

Македонија домаќин на Глобалниот самит на жени лидери

Македонија домаќин на Глобалниот самит на жени лидери

Над 300 жени лидери од пет континенти ќе учествуваат на „2017 Global Women Leaders’ Summit“, во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), во соработка со Асоцијација на бизнис жени во Република Македонија, како и Светската бизнис организација…

Тркалезна маса – „Што претставува енергетската сиромаштија – дефиниција и препораки за нејзино намалување“

Тркалезна маса – „Што претставува енергетската сиромаштија – дефиниција и препораки за нејзино намалување“

Тркалезна маса насловена „Што претставува енергетската сиромаштија – дефиниција и препораки за нејзино намалување“ ќе се одржи во петок во Скопје. Тркалезната маса е дел од проектот „Намалување на потрошувачката на енергијата и менување на навиките“ (анг. Reduce Energy Use…

Пристигнати 723 барања за надомест за ПВЦ или алуминиумски прозорци

Пристигнати 723 барања за надомест за ПВЦ или алуминиумски прозорци

Министерството за економија, во четврток извести дека заклучно со 15 часот пристигнати се 723 барања за надоместување на дел од трошоците по Јавниот повик за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата…

Генералниот директор на „Алкалоид“, г. Живко Мукаетов назначен за претседател на Македонско-српскиот деловен совет

Генералниот директор на „Алкалоид“, г. Живко Мукаетов назначен за претседател на Македонско-српскиот деловен совет

Во пресрет на одбележувањето на 95-годишнината од своето постоење, Стопанската комора на Македонија формираше Македонско-српски деловен совет, со цел развивање на трговските контакти, насочување и унапредување на извозно-увозните можности на компаниите-членки, како и интензивирање на економската соработка помеѓу Македонија и…