Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALKB 18,510.00 0%    GRNT 680.02 0%    KMB 2,813.41 -0.58%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,950.00 -0.2%    RMDEN14 96.00 1.05%    RMDEN15 95.00 -0.42%    SBT 1,281.00 -5.11%    STB 900.00 0%    STIL 76.00 1.13%    TEL 255.00 -2.39%    TKVS 2,024.00 -2.97%    TNB 10,802.42 -1.76%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 3)

Трамп најави проверка на сите договори за слободна трговија

Трамп најави проверка на сите договори за слободна трговија

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвува нови инструкции за администрацијата, со кои треба да се разгледаат сите 14 договори за слободна трговија и да се ревидираат политиките за јавни набавки. Трамп ова го прави со цел да им помогне на американските…

Со кампањата „Јас внимавам“ до поголема свесност за безбедност во сообраќајот

Со кампањата „Јас внимавам“ до поголема свесност за безбедност во сообраќајот

„Јас внимавам“ е новата кампања на ОКТА во соработка со Министерството за внатрешни работи насочена кон зголемување на свесноста за подобрување на безбедноста во сообраќајот. Секој месец ќе биде посветен на различна тема од сообраќајот со поддршка од голем број…

Просечна плата од 22.750 денари – многумина под, малкумина над оваа сума!

Просечна плата од 22.750 денари – многумина под, малкумина над оваа сума!

Дали џебот ја демантира статистиката? Податоците на ДЗС покажуваат дека просечната плата изнесува 22.750 денари, но многумина се под а малкумина над оваа сума. Од друга страна секој петти Македонец живее во сиромаштија! Раст на просечната плата од 2.2% за…

Грција дава зелено светло за проект за големо одморалиште

Грција дава зелено светло за проект за големо одморалиште

Грција наскоро ќе ги утврди границите на парцела, каде инвеститори планираат да вложат 7,9 милијарди евра, за да изградат едно од најголемите морски летувалишта во Европа, соопшти Министерството за култура, сигнализирајќи дека долгоодложуваниот проект конечно може да продолжи напред, соопштува…

Просечната нето-плата за јануари изнесува 22.750 денари

Просечната нето-плата за јануари изнесува 22.750 денари

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2017 година изнесува 27.750 денари и е повисока во однос на јануари 2016 година за 2,2 отсто. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето…

Опадна невработеноста во Хрватска

Опадна невработеноста во Хрватска

Стапката на регистрираната невработеност во Хрватска во месец февруари опадна од 15,4 на 15,3 проценти, прв пат по четири месеци раст, покажуваат податоците на Заводот за статистика. Во однос на февруари минатата година, стапката на невработеност опаднала за 2,5 проценти.…

Меркел: Повеќе нема да има напуштања на ЕУ

Меркел: Повеќе нема да има напуштања на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел за германските медиуми изјавила дека не стравува оти по Brexit ќе има уште земји кои ќе се одлучат да ја напуштат Европската унија (ЕУ). „Не, државите членки секако имаат различни идеи за тоа како да се…

Од лицата со посебни потреби мал број завршуваат високо образование

Од лицата со посебни потреби мал број завршуваат високо образование

Според информациите со кои располага тимот на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“ кој е поддржан од ЕУ, а спроведуван од Фондацијата за одржлив економски развој ПРЕДА Плус во соработка со Здружението…

Брисел се подготвува за единствен пазар на финансиски услуги во ЕУ

Брисел се подготвува за единствен пазар на финансиски услуги во ЕУ

Само 7% од европските потрошувачи купуваат финансиски услуги од друга држава во Европската унија (ЕУ), покажуваат податоците на Европската комисија (ЕК), претставни како дел од планот за акција за отстранување на националните бариери пред воведувањето на единствен пазар на финансиски…

Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?

Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?

Во 2016 година,  во Република Македонија,  35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди,  додека 871 лице –пешак биле повредени во сообраќајни незгоди. Од загинатите пешаци,  1 лице  е на возраст до 14 години, 3 лица на возраст од 25-40…