29 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАВелигден во Грција може скапо да ве чини

Велигден во Грција може скапо да ве чини

Во пресрет на велигденските празници, Грција се подготвува да ги дочека туристите со отворени раце и со атрактивни понуди. Сепак, оваа година, цените на приватните апартмани значително се зголемија, доведувајќи до ситуација каде што престојот во приватен апартман може да чини повеќе од сместувањето во луксузен хотел.

Според последните информации, цените за сместување во приватни апартмани во Грција за време на велигденските празници можат да достигнат до 200 евра за ноќ, додека некои хотели нудат соби со цени кои започнуваат од 30 евра за ноќ.

Оваа динамика во цените предизвика изненадување кај многумина, особено кај оние кои традиционално претпочитаат приватност и удобност на апартманите.

Експертите велат дека оваа промена е резултат на зголемената побарувачка за приватни сместувања, која беше поттикната од пандемијата на ковид-19.

„Туристите сè уште бараат повеќе простор и приватност, што доведе до зголемување на цените на апартманите, особено на оние со поглед на море или со приватен базен. Од друга страна, хотелите се обидуваат да привлечат гости со конкурентни цени и пакети кои вклучуваат дополнителни услуги како што се спа третмани, екскурзии и специјални велигденски вечери. Некои од најпопуларните хотели во Грција нудат сместување за време на велигденските празници со цени кои се движат од 30 до 96 евра за ноќ, со опции кои варираат од најевтините соби до премиум сместувања“, коментираат експертите.

Туристите кои планираат да ја посетат Грција за време на велигденските празници треба внимателно да ги разгледаат своите опции и да ги споредат цените пред да направат резервација.

Со оглед на тековните трендови, може да се исплати да се разгледаат понудите на хотелите, кои може да нудат подобра вредност за парите во споредба со приватните апартмани.

Во секој случај, Грција останува една од најпривлечните дестинации за одмор, со своите прекрасни плажи, богата историја и топло гостопримство. Без разлика на изборот на сместување, посетителите можат да очекуваат незаборавно искуство во оваа сончева медитеранска земја.

Б.З.М.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП