Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Македонците наскоро ќе може да заработуваат од струја на покривите

Време: 10:50

Датум: јануари 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Носењето на новиот закон за енергетика на Министерството за економија декларативно навестува дека Македонија се подготвува да им овозможи на граѓаните и на домаќинствата да продаваат струја.

Во државата не постојат законски услови што би овозможиле вишокот струја од обновливи извори да биде продаден на дистрибутерот на енергија. Во новиот предлог-закон за енергетика Министерството за економија срамежливо предвидува можност граѓаните да заработуваат од продажба на струја што самите ја произведуваат. Предлог-законот сè уште не е усвоен, а подзаконските акти, меѓу кои влегуваат и клучните мрежни правила, допрва ќе се усвојуваат.

Каква е праксата во Европа?

Во Европа има над 160 илјади т.н. енергетски задруги, кои претставуваат мини заедници на граѓани и домаќинства, организирани со цел да произведуваат и да го продаваат вишокот струја. Најдобри европски примери кои успешно ја развиле идејата за заработка од дома преку вакви енергетски панели на нисконапонска струја во домаќинствата се Данска и Германија.

Според статија на „Блумберг“, Германија речиси целата енергија што ја произведува е од обновливи извори. Притоа, над 50 отсто од целата потрошувачка што користи обновливи извори на енергија ја поседуваат токму енергетските задруги и граѓаните. Данска, според пишувањата на „Гардијан“, произведува 116 отсто од државните потреби за енергија од ветерници. Притоа, во оваа земја, ветерници поседуваат над 150 илјади граѓани. Граѓаните преку енергетските задруги се сопственици на 75 отсто од сите ветерници во земјата. Во Франција стапи во сила одредбата која предвидува сите комерцијални објекти на своите покриви мора да имаат или зелени покриви или соларни системи.

Eвропската федерација на енергетски задруги, наречена „Рескуп“, е голема мрежа на енергетски задруги, која ги координира заедниците од овој вид во Европа, и тоа во Белгија, Холандија, Франција, Шпанија, Германија, Данска, Англија, Хрватска и опфаќа над 1 милион корисници. Овој начин на производство на обновлива енергија стручната јавност го нарекува зелена економија и енергија на дофат бидејќи станува збор за енергија добиена од обновливи извори, од која граѓаните може да заработуваат и да придонесуваат за развој на економијата. Од земјите од соседството најбрз напредок има Хрватска и покрај многуте законски и пазарни пречки.

Со овој системски енергетски проект овие европски држави преку законите се обрзуваат да откупат одреден процентуален минимум струја од домаќинствата преку задолжително приложување на т.н. зелени сертификати. На тој начин ја откупуваат струјата од домаќинствата и од граѓаните. Европската енергетска заедница во директивите за обновливи извори на енергија, чиј потписник е и Македонија, препорачува стимулирање вакви извори енергија кај домаќинствата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Столтенберг: Нема план Б за влез во НАТО, само решение на името

  Столтенберг: Нема план Б за влез во НАТО, само решение на името

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев рече дека ова е негова прва посета на земјава и дека имал…

 • ЕК: Уделот на лоши заеми во Европската унија се намалува

  ЕК: Уделот на лоши заеми во Европската унија се намалува

  Уделот на лоши заеми во банките на Европската унија се намалува, но останува висок. Ова беше објавено од страна на Европската комисија, кога подготвува мерки…

 • Укината забраната за тешки товарни возила на патот Лисец – Попова Шапка

  Укината забраната за тешки товарни возила на патот Лисец – Попова Шапка

  Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец с. Лисец – Попова Шапка е укината во 15 часот, информира АМСМ. Забраната беше воведена…

 • Кои централни банки ги даваат најточните предвидувања?

  Кои централни банки ги даваат најточните предвидувања?

  Нема централна банка во светот, која ќе даде апсолутно точни предвидувања, но кога станува збор за клучен индикатор, каков што е инфлацијата, Централната банка на…

 • Како до помали сметки за греење? Едноставни совети кои секој може да ги примени!

  Како до помали сметки за греење? Едноставни совети кои секој може да ги примени!

  Загубите во топлина во домот пред се зависат од: изолацијата на објектот, квалитетот на вратите и прозорците, процентот на застакленост, ориентацијата и местоположбата. Може да…

 • Столтенберг: Земјите членки се воодушевени од тоа колку Македонија е посветена да се приклучи кон НАТО

  Столтенберг: Земјите членки се воодушевени од тоа колку Македонија е посветена да се приклучи кон НАТО

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред пратениците и Владата искажа воодушевување од напредокот на Македонија по 27 април и упадот во Собранието. Тој кажа…

 • Поради наноси од снег забрана за камиони на патот Лисец – Попова Шапка

  Поради наноси од снег забрана за камиони на патот Лисец – Попова Шапка

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози на повисоките места, со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на…

 • За развој на зимскиот туризам Црна Гора ќе инвестира над 60 милиони евра

  За развој на зимскиот туризам Црна Гора ќе инвестира над 60 милиони евра

  До 2020 година Црна Гора ќе инвестира повеќе од 60 милиони евра за развој на зимскиот туризам во земјата, изјави црногорскиот премиер Душко Марковиќ, кој беше…

 • За верскиот празник Водици посебен режим на сообраќај во Скопје

  За верскиот празник Водици посебен режим на сообраќај во Скопје

  За време на одбележувањето на утрешниот верски празник Водици (19 јануари) сообраќајната полиција во Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во…

 • Ирска: Ние даночен рај? Вие сте лицемери!

  Ирска: Ние даночен рај? Вие сте лицемери!

  Ирскиот премиер Лео Вараткар ги обвини членките на ЕУ за лицемерие кога станува збор за корпоративниот данок и ги отфрли како неточни тврдењата дека Ирска…