Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.48 -1.77%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

За 10 години потрошени 225 милиони евра на 25 странски компании

Време: 10:59

Датум: септември 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

За 10 години Владата потрошила 225 милиони евра на 25 странски компании кои вработиле 20 илјади лица. Еден вработен ја чинел државата 11 илјади евра.

Државата се откажала од 69 милиони евра ослободување од данок и царини. Не постоеле критериуми за преговарање. Преговарале советници министри и потоа ги класифицирале документите. Договорите се уште се валидни и активни, информираше денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на презентацијата на „Анализата на трошоците – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија период од 2007 до мај годинава.

Од тие, 20 илјади вработувања не се сите нововработени. Поголемиот дел се вработени преземени од македонското стопанство. Од компаниите само 1% од набавките ги правеле од македонски компании.

Бошњаковски не знаеше колку е просечната плата на вработените во тие компании. За некои компании се трошеле 1000 евра, за некои 11.000 евра немало критериуми за поделба на парите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Државата се задолжи 1.475,18 милиони денари или 23,98 милиони евра

  Државата се задолжи 1.475,18 милиони денари или 23,98 милиони евра

  Министерството за финансии на аукцијата одржана денес се задолжи во износ од 1.475,18 милиони денари или 23,98 милиони евра. Станува збор за 12-месечни државни записи без девизна клаузула во…

 • Исплатата на социјалната помош започна

  Исплатата на социјалната помош започна

  На прашање на „Макфакс“ дали се точни наводите изнесени во јавноста дека доцни исплатата на социјалната помош, од Министерството за труд и социјална политика велат…

 • ЕУ ја извади Панама и уште седум земји од „црната листа“ на даночни засолништа

  ЕУ ја извади Панама и уште седум земји од „црната листа“ на даночни засолништа

  Министрите за финансии на Европската унија (ЕУ) постигнаа согласност осум држави, меѓу кои и Панама, да бидат отстранети од „црната листа“ на даночни засолништа, соопштува…

 • 30% јадат месо, 70% зелка а статистика вели јадеме сарма

  30% јадат месо, 70% зелка а статистика вели јадеме сарма

  30% јадат месо, 70% зелка а статистика вели јадеме сарма. Вака најсликовито може да се објасни мерењето на просечната плата која во ноември достигнала 23.196…

 • Нови тарифи наметна САД за увезени машини за перење и соларни панели

  Нови тарифи наметна САД за увезени машини за перење и соларни панели

  САД ги одобрија контроверзните тарифи за увезени машини за перење и соларни панели, објави Би-би-си. Тарифите се во рамки на трговската политика „Америка фрст“ од…

 • Со 70 илјади евра Министерството за здравство ќе го подобрува „Мој термин“

  Со 70 илјади евра Министерството за здравство ќе го подобрува „Мој термин“

  За сума од 4 милиони и 237 илјади денари без ДДВ или приближно 70 илјади евра, Министерството за здравство објави тендер за надградба и одржување…

 • Кина увезе рекордна количина на течен гас во 2017-та

  Кина увезе рекордна количина на течен гас во 2017-та

  Во 2017-та година Кина увезе рекордни 38,13 милиони тони течен природен гас, соопшти „Ројтерс“, повикувајќи се на податоци на царинските власти во земјата. Споредено со…

 • Просечната нето-плата за ноември 2017 изнесува 23.196 денари

  Просечната нето-плата за ноември 2017 изнесува 23.196 денари

  Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2017, изнесува 23 196 денари.  Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена…

 • Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре од 08:30 до 14:30 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од ул. Арсениј…

 • УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  Од својот почеток во 1993 УСАИД го поддржува владеењето на правото во Македонија. Првичната поддршка беше насочена кон градење капацитети на професионалните здруженија на правници…