Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Победата на Трамп може да им наштети на призводителите

Време: 17:18

Датум: ноември 10, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Assemblyline robots weld the new 2005 Ford Mustang at the AutoAlliance International plant in Flat Rock, Mich., Monday, Sept. 27, 2004. The new car, built at the auto plant that Ford co-owns with Mazda Motor Corp., is scheduled to reach showrooms next month. (AP Photo/Carlos Osorio)

Изборот на републиканскиот кандидат Доналд Трамп за претсетадел на САД создаде притисок врз производителите на автомобили и другите производители кои вршат трговска размена со Мексико.

Забележан е пад на акциите на американските производители во автомобилската индустрија кои се потпираат на производството во Мексико за своите дејности.

Така, акциите на „Generals Motors Co“ паднаа за 4 отсто во средата утрото, за во текот на денот да се приближат. Оваа компанија во средата нагласи дека ќе отпушти 2.000 работници и кратење на смени во фабриката во Лордстаун, во Охајо, каде што се призведува моделот на „Chevrolet Cruze small cars“ и во Ленсинг, во Мичиген, каде што се произведува моделот на „Cadillac sedan“ и на „Chevrolet Camaro“.

Акциите на „Ford Motor Co“, пак, се зголемиле за 1,2 отсто, откако претходниот ден беа во помала вредност.

Акциите на производителот на електрични модели „Tesla Motor Inc“ се симнаа за 3.3 отсто, овој производител би можел да биде најмногу погоден од новата администрација на Трамп, бидејќи би можело да дојде до намалување на федералната подршка за електрични автомобили.

Исто така, и акциите на производителите на автомобилски делови „Delphi Automotive Pls“ и „Magna Internacional Inc“ паднаа за 6,0 односно за 3,7 отсто.

Трамп во својата кампања остри ги нападна компании кои вршат аутсорсинг, односно го префрлаат својот производствен процес надвор од Америка.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Индексите на „Wall Street“ ја отворија денешната седница со зголемување благодарение најмногу на поддршката на технолошките компании и во очекување на извештајот од средбата на…

 • Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Местото на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, но тие треба да исполнат одредени услови кои се потребни за влез во Унијата. Поради…

 • ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и дел од земјите производители надвор од неа (познати заедно како група „ОПЕК +“) утврдиле дека презаситеност на…

 • Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ организира втора научна трибина „Употреба на канабис во медицински цели во Република Македонија“.  Оваа трибина за разлика од првата,…

 • Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби и истите планира да ги лоцира во периферните делови, како на пример Бардовци и Злокуќани,…

 • Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Едни плаќаат даноци и придонеси а други работат на диво и им ги земаат муштериите. Производителите на мебел се жалат на нелојална конкуренција. Дивите мајстори…

 • 30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  За 30 отсто ќе се зголемат платите на шумските полицајци. Одлуката ќе се применува по првиот ребаланс на Буџетот за 2018 година, информираше денеска портпаролот…

 • „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  Бројот на болни деца со распираторни болести во Полошкиот Регион двојно се намалил по затворањето на фабриката „Југохром“ минатата година. Ако во 2015 година бројот…

 • Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов…

 • Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Скопје и Варшава од 1 јуни годинава ќе бидат поврзани со директна авионска линија, објавија денеска ТАВ Македонија и ЛОТ Полиш ерлајнс. Летови на оваа…