Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    
Home » Archives by category » ТЕХНОЛОГИЈА (Page 360)

Microsoft ќе прави мини таблет

Microsoft ќе прави мини таблет

Американскиот софтверски гигант „Microsoft“ ќе развива свој мини-таблет со екран од седум инчи. Сериското производство на мини-таблетот, која ќе работи на оперативниот систем „Windows 8“, би можело да започне кон крајот на годината. Според информацијата која процури од компанијата седуминчните…

Twitter лансира музички сервис

Twitter лансира музички сервис

Во последнава година „Twitter“ го шири својот домет на работење, а како последна информација произлезе дека тие сега се насочуваат кон музиката. Компанијата само го потврди тоа што се говореше во последно време, а тоа беше дека ја превземале музичката…

Мајкрософт ќе гради центар за иновација во Кина

Мајкрософт ќе гради центар за иновација во Кина

Мајкрософт релативно често наоѓа начини да се поттикне развојот на софтверот во различни полиња и последниот потег од страна на компанијата се фокусирани на Кина. Според информациите на компанијата тие постигнале договор со владата на кинеската провинција Хаинан, според кој…

Facebook воведува емиткони

Facebook воведува емиткони

„Facebook“ се погрижи со малку зборови да им пренесете на пријателите што правите и како се чуствувате во моментот кога го поставувате статусот. Новите емотикони кај некои од корисниците беа активирани во почетокот на оваа недела со што им овозможија…

Самсунг официјално ги претстави телефоните Мега

Самсунг официјално ги претстави телефоните Мега

Компанијата „Samsung“ и официјално ги најави своите два нови „Galaxy Mega“ 6.3 и 5.8. Двата телефони позајмуваат некои од карактеристиките на водечкиот модел „Galaxy S IV“, но нудат многу поголеми екрани. Од друга страна тие сепак таргетираат на средниот сегмент.…

На интернет веќе има над 252 милиони домејни

На интернет веќе има над 252 милиони домејни

Компанијата „VeriSign“ објави извештај за пазарот на домејни од највисокото ниво. Па така согласно првичните податоци нивното количество надминува 252 милиони. Со најголема популарност уживаат домејните „Com“ (106,2 милиони) и „Net“ (14,9 милиони). Во четвртиот квартал од минатата година во…

Oppo повторно со најтенок телефон

Oppo повторно со најтенок телефон

„Oppo“ може да се пофали дека еднаш го имаа направено најтенкиот телефон на светот, меѓутоа таа титула повеќе не е во нивна сопственост. Сепак од компанијата најавуваат дека се подготвени да ја вратат. Најновиот модел на телефон кој го направи…

Цукерберг очекува зголемување на корисниците

Цукерберг очекува зголемување на корисниците

Извршниот директор на „Facebook“ Марк Цукерберг изјавил дека целта на оваа друштвена мрежа е да го зголеми бројот на корисници од сегашните една милијарда на три до пет милијарди. Тој наведува дека за остварување на оваа цел очекуваат помош од…

Google ја освежи својата онлајн продавница

Google ја освежи својата онлајн продавница

„Google“ започна постепено да ја шири обновената онлајн продавница на „Android“ до сите паметни телефони со овој оперативен систем. Компанијата соопштува дека процесот ќе потрае неколку недели и ќе ги опфати сите уреди со „Android 2.2“ и поновите верзии. Главните…

Решението на Samsung за мобилно печатење

Решението на Samsung за мобилно печатење

„Samsung Electronics Ltd“ го претстави посебното решение за мобилно печатење кое ќе ви овозможи печатење од мобилните уреди во само неколку едноставни потези. Ова решение за мобилно печатење се состои од апликација за паметните телефони и таблетите наречена „MobilePrint“, која…