Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Бесими дискутираше за Извештајот со граѓанските организации

Време: 15:59

Датум: ноември 13, 2015

Категорија: ЕКОНОМИЈА

besimi 3495

По повод објавувањето на Стратегијата за проширување од страна на Европската комисија и Извештајот за напредокот на Македонија, денеска во Секретаријатот за европски прашања се одржа дискусија со претставници на граѓанските организации на тема: „Стратегијата за проширување од страна на Европската комисија, Извештајот за напредокот на Република Македонија и разговор околу следните чекори”.

На дискусијата, вицепремиерот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, говорејќи за преземените чекори по добивањето на Извештајот за напредокот, резултатите од првичната анализа, која беше изработена од страна на Секретаријатот за европски прашања и планираните следни чекори во насока на постигнување на напредок до одржувањето на декемврискиот Совет на ЕУ, истакна дека е важно што во Извештајот се споменува дека Европската комисија е подготвена да му предложи на Советот започнување на пристапните преговори, што е од големо значење не само за Република Македонија, туку и за регионот.

Владата останува посветена на овој стратешки интерес и внимателно ќе ги разгледува сите препораки од Европската комисија во владиниот план за имплементација на итните реформски приоритети, потенцира Бесими.

Претставниците на граѓанските организации го поздравија одржувањето на дискусијата, воедно беа истакнати нивните видувања и ставови во поглед на предизвиците нотирани во Извештајот.

Секретаријатот за европски прашања, најави дека во следниот период ќе продолжат засебни дискусии со граѓанскиот сектор по однос на клучните наоди од Извештајот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Вчера беше промовиран проектот „Образование за вработување во Македонија (Е4Е@mk)“, кој има за цел да стимулира вработување во Македонија преку подобрување на стручните вештини и…

 • Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот Атлас за недвижности (2018 година) од страна на консултанската компанија – Фортон Македонија во која се содржани информации за севкупниот пазар на недвижности…

 • Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во Македонија во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен…

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Премиерот Заев денеска се сретна со делегација на Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (УНОПС), предводена од заменичката на генералниот секретар на ОН…

 • Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Околу половина просечна плата е потребна само да се наполни фрижидерот со основните прехранбени продукти. Во услови кога цените растат побргу од приходите штедењето станува…

 • Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Вредноста на најпопуларната криптовалута биткоин (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под…