Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Грчкиот парламент ги прифати условите на кредиторите

Време: 08:47

Датум: јули 16, 2015

Категорија: ЕКОНОМИЈА

grchki-parlament-grcija-

Парламентот на Грција ги прифати законите со кои се воведуваат строгите мерки за штедење и со кои се прифаќа договорот со ЕУ. За гласале 229 пратеници, против биле 64, а шестмина биле воздржани, додека еден пратеник не бил присутен.

Владеачката партија Сириза го усвои законот благодарение на поддршката на проевропските опозициски партии. Пратениците за овој документ гласале поединечно на пленарната собраниска седница.

Меѓу мерките кои грчките пратеници ги прифатија се: зголемување на данокот на додадена вредност, независност на службата за статистика, реформа на пензискиот систем, јакнење на финансискиот сектор, намалување на позајмицте кои не можат да се наплатат, приватизација на мрежата за електродистрибуција, реформа на пазарот на трудот…

Грчкиот премиер Алексис Ципрас уште пред гласањето го повика парламентот да го поддржи законот, со образложение дека нема никаква друга алтернатива иако и тој самиот не се согласува со мерките.

„Ние во ова не веруваме, но сме принудени да го прифатиме“, рекол Ципрас пред гласањето во парламентот.

Грчкиот премиер рекол дека нема да престане да ги исполнува своите обврски и дека ќе продолжи да ги спроведува политичките и социјалните реформи и дека је ја продолжи борбата против корупцијата.

За време на дебатата поголем дел од пратениците го критикувале предлогот, но и говореле дека за него ќе мора да се гласа. Во текот на расправата поддршка на законот најавија владејачката коалиција на Сириза и Независните Грци и опозициските ПАСОК, Нова демократија и Реке. Против законот гласаа Златна зора и Комунистичката партија.

Додека дебатата во парламентот траеше пред зградата во Атина демонстрантите кои протестираа против законот се судрија со полицијата која за да ја растури толпата употреби солзавец и шок бомби. Во судирите биле повредни четворица полицајци и 30-тина демонстранти.

За време на протестите биле запалени канти за смет и неколку возила на телевизиски екипи.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Велика Британија ќе инвестира 705 милиони фунти во инфраструктурата на границите со цел да ја продолжи трговијата со ЕУ, бидејќи договорот за транзициониот период по…

 • ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел го претстави предлогот на стратегијата за закрепнување на Европската унија. Оваа стратегија предвидува 1,0743 трилиони евра за заеднички буџет…

 • Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во…

 • Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи денес достигнаа највисоко ниво во последните пет месеци, затоа што инвеститорите очекуваат дека деловните резултати на американските компании, чие…

 • Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп потврди дека уште неколку сезони ќе биде на чело на клубот од „Енфилд“. „Што се однесува до плановите…

 • Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Мерките на националниот план за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин. Предлагам мерките од тој план…

 • Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод за…

 • Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР…

 • Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Податоците на Европската канцеларија за статистика „Евростат“ покажуваат дека рекорден мал број на луѓе во Европската унија (ЕУ) започнале да работат во првиот квартал од…

 • Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Теориите на заговор кои се шират низ целиот свет се прилично луди, но се чини дека во последно време се интензивираат со порастот на глобалната…