Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Ципрас смета дека договорот мора да се спроведе и оти ќе го задржи единството на Сириза

Време: 08:34

Датум: јули 15, 2015

Категорија: ЕКОНОМИЈА

cipras-aleksis-aleksi

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше во вторникот вечерта договорот за новиот пакет помош постигнат на самитот на еврозоната, изјавувајќи дека иако тоа била „лоша ноќ за Европа“ а договорот ѝ е „наметнат“ на Грција, договорот ја спасил земјата од излегување од еврозоната и мора да се спроведе, истовремено изразувајќи го уверувањето дека ќе успее да го зачува единството во владејачката коалиција Сириза и оти наскоро нема да распише предвремени избори.

„Целосно ја преземам својата одговорност за грешките и превидите и за потпишување на текстот во кој не верувам, но кој сум обврзан да го спроведам“, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за јавната телевизија ERT.

Ципрас истакна дека водел битка да не се намалуваат платите и пензиите, додавајќи дека фискалните прилагодувања во договорот се поблаги од прилагодувањата кои претходно биле договарани.

Грчкиот премиер соочен со силното незадоволство во неговата коалиција на радикалната левица Сириза поради договорот, рече дека Грција мора да се придржува до фискалните прилагодување предвидени со договорот.

Ципрас одби да зборува за конкретни пратеници кои не го поддржуваа договорот, и рече дека „Ќе сторам сé за да го сочувам единството на Сириза“. На упорноста на водителот да одговори за кои министри и пратеници станува збор, премиерот неколкупати повтори дека не сака да зборува за конкретни имиња.

Додаде дека има намера да го одработи својот целосен четиригодишен мандат и ја исклучи можноста од предвремени избори.

„Нема да бегам од одговорноста и ќе се обидам да ја спроведам мојата политичка програма во текот на четиригодишниот период“, рече и додаде дека нема намера веднаш да распише предвремени избори. „Изборите ќе зависат од соработката во коалицијата и парламентарното мнозинство“, рече Ципрас.

„Горка е вистината дека оваа еднонасочна улица за Грција ни е наметната“, истакна премиерот пред парламентот во среда да гласа за предлог законот кој е неопходен за да се усвои договорот со доверителите. Повеќе пратеници од фракциите во владејачката коалиција во вторникот јавно се изјаснија дека нема да го поддржат договорот од понеделникот, кој го сметаат за уште полош од предлогот што беше одбиен со референдумот од 5-ти јули.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Велика Британија ќе инвестира 705 милиони фунти во инфраструктурата на границите со цел да ја продолжи трговијата со ЕУ, бидејќи договорот за транзициониот период по…

 • ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел го претстави предлогот на стратегијата за закрепнување на Европската унија. Оваа стратегија предвидува 1,0743 трилиони евра за заеднички буџет…

 • Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во…

 • Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи денес достигнаа највисоко ниво во последните пет месеци, затоа што инвеститорите очекуваат дека деловните резултати на американските компании, чие…

 • Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп потврди дека уште неколку сезони ќе биде на чело на клубот од „Енфилд“. „Што се однесува до плановите…

 • Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Мерките на националниот план за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин. Предлагам мерките од тој план…

 • Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод за…

 • Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР…

 • Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Податоците на Европската канцеларија за статистика „Евростат“ покажуваат дека рекорден мал број на луѓе во Европската унија (ЕУ) започнале да работат во првиот квартал од…

 • Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Теориите на заговор кои се шират низ целиот свет се прилично луди, но се чини дека во последно време се интензивираат со порастот на глобалната…