2 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАОсновците возеа ролери по скопските улици

Основците возеа ролери по скопските улици

Image (42)

Под мотото „Возиме кон иднината“, денес по четврти пат се одржа „Ролер трката 2015“, во организација на Град Скопје и ЈУ„Детскиот културен центар-Карпош“.

На ролеријадата учествуваа околу 700 ученици од 27 основни училишта од Скопје и околината.

Стартот од пред фонтаната на Градскиот парк  го означи  директорката на ЈУ„Детскиот културен центар-Карпош“ Ружа Ѓорѓеска.  Учесниците во ролер трката возеа од пред фонтаната Лотос цвет, па по булеварот „Илинден“ до клучката на булевар  „Илинден“ со улица „Никола Тесла“ и назад до стартот.

Оваа година се воведe новина во манифестацијата, а тоа е натпреварувањето, односно се одржаа две ролер трки, едната во машка а другата во женска категорија. „Ролер трката 2015“ почне со женската трка на која  првото место го освои Џуља Муковиќ од  ОУ „ Вера Јоциќ“, втора беше  Ивана Котевска од ОУ „ Ѓорѓија Пулевски“, а трето место го освои  Теа Костадинова од  ОУ „Љубен Лапе“.

На машката трка победи  Бојан Стојчески од ОУ „Кузман Шапкарев“, второто место го освои Никола Новаковиќ од ОУ „Блаже Конески“ , а трет беше Никола Митровиќ од ОУ „Ј.Х.Песталоци“.

Целта на оваа рекреативна масовна акција е развивање на спортскиот дух и желбата за спортување на нашите најмлади.