Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Oва е првата фотографија од површината на кометата

Време: 12:41

Датум: ноември 13, 2014

Категорија: ТЕХНОЛОГИЈА

kometa mala

Откако роботот „File“ успешно слета на Кометата 67P/Чурјумов-Герасименко, сега се појави и првата фотографија од самата комета.

Ова е прв пат во историјата едно вселенско летало да се спушти на комета и „голем чекор за човештвото“, рече директорот на Европската вселенска агенција (ESA), Жан-Жак Дорден.

Сондата „File“ ќе собира материјали и ќе ги испрати на научниците кои ќе ги искористат за проучување на небеските тела.

kometa golema

Во текот на вчерашниот ден, се појавија многу фотографии за кои се тврдеше дека се снимени на кометата, меѓутоа тие беа фотографирани од „Rozetа“, неколку километри одалечена од кометата.

Податоците кои досега пристигнаа од роботот, покажуваат дека имало три обиди за слетување, затоа што сондата не успеала да се прицврсти на површината. Помеѓу првиот и вториот обид поминале два часа, а меѓу вториот и третиот само десет минути.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова опција на Фејсбук: Корисниците ќе имаат увид колку време трошат на социјалната мрежа

  Нова опција на Фејсбук: Корисниците ќе имаат увид колку време трошат на социјалната мрежа

  Неколку месеци откако Марк Цукерберг изјави дека заштитата на корисниците на Фејсбук е поважна од профитот на компанијата, пристигнува вест дека Фејсбук се подготвува да…

 • Сакате водоотпорен смартфон? Изберете! (фото)

  Сакате водоотпорен смартфон? Изберете! (фото)

  Пред неколку години, беше доста тешко да се најде елегантен и премиум телефон кој е водоотпорен. Денес, пазарот е изобилува со вакви уреди, но се…

 • Инстаграм го премина прагот од милијарда корисници

  Инстаграм го премина прагот од милијарда корисници

  Попларната бесплатна апликација за обработка и за споделување на фотографии преку мобилните телефони Инстаграм го премина прагот од една милијарда корисници. Оваа информација ја потврди…

 • Чадор, кој не е потребно да го држите во рака (видео)

  Чадор, кој не е потребно да го држите во рака (видео)

  Јапонската компанија „Asahi Power Services“ смета дека постои ветувачки пазар за летечки чадори кои се потребни не само во дождливото време, но и при горештини,…

 • Apple може да ja лансира подлогата за безжично полнење AirPower во септември

  Apple може да ja лансира подлогата за безжично полнење AirPower во септември

  Во септември минатата година, „Apple“ ја претстави својот рампа за безжично полнење „AirPower“, а тогаш од компанијата најавија дека нејзината премиера ќе биде во 2018-та.…

 • Bose создаде слушалки за добар сон (видео)

  Bose создаде слушалки за добар сон (видео)

  Bose дефинитивно има доволно интригантни предлози кога зборуваме за музичкиот бизнис. Компанијата е виртуоз во производството на квалитетна аудио техника и наскоро пушти на пазарот…

 • Првиот LG паметен часовник на Wear OS

  Првиот LG паметен часовник на Wear OS

  „LG Electronics“ се подготвува за премиерата на нов паметен часовник, базиран на оперативниот систем „Wear OS“, објави „GizChina“, повикувајќи се на материјали во сајтот на…

 • Instagram – машината за пари!

  Instagram – машината за пари!

  Растот на корисниците на „Instagram“ продолжува, пишува „Techcrunch“. Според најновите податоци, месечните активни корисници на социјалната мрежа веќе надминуваат 1 милијарда луѓе. Во септември беше…

 • Смартфоните со најдобра заштита од влага и прашина

  Смартфоните со најдобра заштита од влага и прашина

  За да биде ажурирано ова рангирање, експертите го анализираа пазарот на електронски уреди, земајќи ги во предвид повратните информации од корисниците. Информациите ги споделува порталот…

 • Кинезите патентирале телефон без рамка околу екранот

  Кинезите патентирале телефон без рамка околу екранот

  Минатата недела се појавија извештаи за претстојниот телефон од кинеската компанија „Хуавеј“, кој треба да има 6,9-инчен ОЛЕД-дисплеј. Уредот ќе има рамен екран, а не…