вторник, 6 јуни 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАЕвропа мора прва да ги укине санкциите

Европа мора прва да ги укине санкциите

rusija54788

Русија ќе го укине ембаргото на увозот на земјоделски производи веднаш штом Европа ги укине санкциите кои ги воведе кон Москва, изјави рускиот министер за економски развој Алексеј Улјукајев.

Улјукајев изјави дека сигнал за постепеното укинување на руското ембарго може да биде постепеното укинување на санциите од Западот кон Русија.

САД и ЕУ започнаа постепено да воведуваат санкции против руските политчари, бизнисмени и компании поради украинската криза.

Русија како одговор на тоа го воведе ембаргото на увозот на земјоделски производи од Европа на една година, потсетува „Гласот на Русија“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП