петок, 7 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАНов штрајк во грчкиот јавен сектор

Нов штрајк во грчкиот јавен сектор

grcijashtrajkkvjr;t8u5

Вработените во грчкиот јавен сектор стапија денес во првиот штрајк по летното затишје, со цел да се спротивстават на планираните отпуштања кои ги бараат кредиторите од ЕУ и Mеѓународниот монетарен фонд ММФ.

Професорите, лекарите и општинските работници се вклучија во еднодневниот штрајк кој го организираше најголемиот синдикат на јавниот сектор АДЕДИ. Државните училишта останаа затворени, во болниците работат само итните служби, а прекината е и работата на тролејбусите.

Неколку десетици демонстранти со транспаренти на кои пшува „не за отпуштањата“ и  „ЕУ и ММФ надвор“ се собраа пред Судот во кој се чекаше пресудата по барањето неколку стотици отпуштени хигиеничарки да бидат вратени на работа.

Изрекувањето на пресудата е одложено за февруари следната година.

Новиот штрајк започна во време кога премиерот Андонис Самарас заминува во посета на Германија, најголемиот грчки кредитор, на разговори со германската канцеларка Ангела Меркел.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП