Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,797.55 -0.38%    GRNT 1,026.84 -2.51%    KMB 5,605.21 -0.09%    MPT 71,273.31 -3.55%    RMDEN18 98.70 -0.15%    RZUS 83.00 -7.78%    SBT 2,500.00 -1.34%    STB 1,158.97 -2.6%    STIL 100.67 1.08%    TEL 300.00 -1.31%    TTK 1,431.43 2.46%    UNI 2,277.50 1.22%    

Германија: Тешко без рускиот пазар

Време: 12:52

Датум: септември 11, 2014

Категорија: ЕКОНОМИЈА

berlin9558985

Германската индустриска и трговска Комора наведува дека, поради санкциите и контрасанкциите, извозот во Русија оваа година ќе биде намален за 20 проценти, а директорот на Комората Волкер Трир прецизира дека загубата ќе изнесува седум милијарди евра.

Ако на сето тоа се додаде и падот на трговијата со Украина, тогаш загубата до крајот на годината ќе достигне износ од десет милијарди евра.

Тој истакна дека од санкциите особено е погодено производството на машини. Оваа индустрија не е оштетена само поради санкциите туку и поради непрецизно формулираните и заострени мерки за извозот.

Анкетата меѓу членовите на Германско-руската надворешно-трговска комора покажува дека 38 проценти од испитаниците се погодени од санкциите, а повеќе од половина, односно 58 проценти признаваат дека конфликтот во Украина негативно влијае на нивните бизнис.

Само една петина од испитаниците верува дека Русија поради санкциите ќе ја промени својата политика, додека 78 проценти сметаат дека Русите, наместо кон Европа, ќе се завртат кој силните држави како што е Кина, Јужна Кореја и Јапонија.

Три четвртини од испитаниците се изјасниле дека веруваат дека рускиот пазар е перспективен и атрактивен. Оние кои не се погодени од санкциите оваа година очекуваат дека бизнисот со Русија ќе биде на истото ниво од минатата година, или на подобро.

Доколку Русија ја зафати рецесија, многу германски претприемачи ќе мора да го откажат реализирањето на проектите, да воведат скратено работно време и да отпуштат голем дел од работниците.

Само осум проценти од испитаниците сметаат дека Германија е способна на Русија да и го заврти грбот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Раст на минималецот – најниската плата ќе изнесува 14.500 денари!

  Раст на минималецот – најниската плата ќе изнесува 14.500 денари!

  14.500 денари. Ова е новиот износ на минималната плата кој ќе мора да се исплаќа од декември годинава. Зголемувањето е за околу 2.000 денари. „Имаме…

 • Анкета: САД најпријателска држава, Бугарија за една година станала најголем непријател

  Анкета: САД најпријателска држава, Бугарија за една година станала најголем непријател

  Во анкетата што денеска ја објави Центарот за европски стратегии Евротинк, за прашања поврзани со евроинтеграциите, од граѓаните кои сметаат дека државава би можела да…

 • Во пресрет на Брегзит: Секоја трета британска компанија во автомобилскиот сектор укинува работни места

  Во пресрет на Брегзит: Секоја трета британска компанија во автомобилскиот сектор укинува работни места

  Секоја трета компанија во британскиот автомобилски сектор започна со укинување на работни места во пресрет на Брегзит. Тоа е пораст во однос на секоја осма…

 • Цената на свинското месо во Кина скокна речиси 70 проценти

  Цената на свинското месо во Кина скокна речиси 70 проценти

  Цената на свинското месо во Кина во текот на септември скокна дури за 69,3 проценти во однос на минатата година, објави CNBC. Најнаселената земја во светот…

 • МФ: Со денешната редовна аукција се сервисираат стари долгови од пред 5 години

  МФ: Со денешната редовна аукција се сервисираат стари долгови од пред 5 години

  Со денешната аукција Министерството за финансии ќе покрие стари долгови од претходно издадени државни хартии од вредност, кои доспеваат за исплата на 16ти и 19ти…

 • Минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

  Минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

  Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари.…

 • ИКТ компаниите прават голем исчекор напред со приклучување кон професионалните пензиски шеми

  ИКТ компаниите прават голем исчекор напред со приклучување кон професионалните пензиски шеми

  Моќта и ефектите од работата на ИКТ секторот и компаниите во него сé повеќе расте и се зголемува. Како што се одвива дигитализацијата на македонските…

 • Италијанските банки успешно го тестираа усогласувањето на податоците преку блокчеин

  Италијанските банки успешно го тестираа усогласувањето на податоците преку блокчеин

  Италијанското банкарско здружение (ABI) во текот на целата година успешно обработи податоци за усогласување на локалното банкарско работење на блокчеин платформата. Здружението најави успешен тест…

 • Заменик министерот за здравство Асим Муса поднесе оставка

  Заменик министерот за здравство Асим Муса поднесе оставка

  Заменик министерот Муса по објавувањето на снимката од страна на албанската телевизија “The Channel” во шоуто  “Fiks Fare”, во кое наводно прима мито, си поднесе…

 • Бизнисот доби од Министерството за финансии онлајн-платформа за иницијативи

  Бизнисот доби од Министерството за финансии онлајн-платформа за иницијативи

  Министерството за финансии креираше онлајн-платформа преку која стопанските комори, фирмите и други правни субјекти и организации ќе можат да даваат предлози за решавање на проблеми со кои се соочуваат,…