Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,693.19 -0.85%    BESK 6,300.00 0.27%    BIKF 1,357.00 120.65%    FERS 61,000.00 -1.61%    GRNT 1,005.00 0.3%    KMB 6,868.40 -2.07%    MPOL 291.00 -3%    MPT 69,999.67 0.15%    MTUR 3,999.89 0%    STIL 73.00 -1.35%    TEL 318.85 -0.09%    TETE 1,890.00 0.16%    TTK 1,320.00 -2.22%    UNI 2,400.00 0%    

Втора традиционална средба на дипломци од Универзитетот Шефилд!

Време: 10:59

Датум: јуни 20, 2014

Категорија: ЕКОНОМИЈА

sa

Македонските дипломци од Универзитетот Шефилд се собраа на традиционалната AlumniReunion средба по втор пат во Скопје. Овој пат во придружба и на многубројни претставници од корпоративниот сектор во Република  Македонија, кои што своето знаење го стекнале на Академијата за Менаџери. Истакнати професори, експерти и доктори на науки, дел од образовниот кадар на  Меѓународниот Факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ од Солун, исто така беа присутни.

sb

„Собирот на дипломци има големо значење, затоа што ги надминува границите на обична средба – тука дипломците од Македонија се сретнуваат, комуницираат, воспоставуваат нови деловни врски и разменуваат искуства. Едни од вредностите кои ги пренесуваме се самомотивирање и проактивност и веруваме дека секоја наредна средба ќе биде нова можност за создавање многубројни бизнис релации“, изјави Јанис Верверидис, претседател на СИТИ Колеџ.

sc

Популарноста на овој универзитет, се должи на беспрекорниот квалитет на едукативниот систем и резултатите кои студентите ги постигнуваат по стекнатото образование. Меѓународниот Факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ од Солун се издвојува по своите единствени и иновативни едукативни методи, специфична имплементација на теоријата во пракса како и развивање на исклучителни академски и индивидуални вредности. Универзитетот Шефилд е еден од ретките чии дипломирани студенти уживаат можности за вработување во сите земји низ Европа и целиот свет!

sd

Академија за Менаџери како административна единица на СИТИ Колеџот во Скопје, веќе две години локално имплементира образовни програми на постдипломско ниво.

„Улогата и функцијата на Академијата за Менаџери е исклучителна и овој собир е потврда за тоа. Постдипломските програми и викенд предавања што се организираат во Скопје најмногу се наменети за деловни луѓе кои имаат интерес за високо-квалитетна доедукација на постдипломско ниво од еден престижен британски универзитет, но не можат да посетуваат редовни студии. Исто така, соодветно на потребите на бизнис заедницата во Македонија како и на јавните институции, создаваме програми коишто го унапредуваат нивното работење и помагаат при полесно справување со тековните предизвици“, изјави Марија Никовска, директор на Академија за Менаџери.

sf

На  Меѓународниот Факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ, досега се образувале повеќе од 850 дипломци од Македонија на додипломските, постдипломските како и постдипломските програми на извршно ниво. Моментално има околу 90 активни студенти на сите програми.

sp

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мурињо направи прекрасен гест, прифати емотивна молба од македонски новинар

  Мурињо направи прекрасен гест, прифати емотивна молба од македонски новинар

  Менаџерот на Тотенхем, Португалецот Жозе Мурињо, направи прекрасен гест пред гостувањето на неговата екипа во Скопје на утрешниот меч против тетовска Шкендија во рамките на…

 • Возможна мисија – Том Круз доби зелено светло да снима филм на Меѓународната вселенска станица

  Возможна мисија – Том Круз доби зелено светло да снима филм на Меѓународната вселенска станица

  Тој е познат по ризичните сцени што сака да ги изведува сам, без каскадери, во филмовите од хит-серијалот „Невозможна мисија“. И, конечно, на Том Круз…

 • Ансу Фати веќе чини 400 милиони евра

  Ансу Фати веќе чини 400 милиони евра

  Од денес, младиот талент на Барселона, Ансу Фати официјално е дел од првиот тим, со кој неговата откупна клаузула автоматски скока од 170 милиони евра…

 • Нови 183 заразени и петмина починати од Ковид-19

  Нови 183 заразени и петмина починати од Ковид-19

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 51,…

 • „Њујорк тајмс“: Децата ќе почекаат подолго за вакцина против коронавирус

  „Њујорк тајмс“: Децата ќе почекаат подолго за вакцина против коронавирус

  Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината?…

 • Фондот од 1,15 трилиони долари насочува 50 милијарди долари кон САД

  Фондот од 1,15 трилиони долари насочува 50 милијарди долари кон САД

  Норвешкиот фонд за суверено богатство, кој е најголем во светот и управува со средства во вредност од 1,15 трилиони долари, треба да насочи повеќе инвестиции…

 • Град Скопје почнува со присилна наплата на данокот на имот и фирмарина за изминатата година

  Град Скопје почнува со присилна наплата на данокот на имот и фирмарина за изминатата година

  Град Скопје ги известува граѓани дека во согласност со Законот за даноците на имот, започнува постапката за присилна наплата на неплатените обврски за годишен данок…

 • Над 60% од светската побарувачка на злато е за накит и инвестиции (ИНФОГРАФИК)

  Над 60% од светската побарувачка на злато е за накит и инвестиции (ИНФОГРАФИК)

  Накитот и инвестициите учествуваат со 37,29% и 26% од вкупната глобална побарувачка на злато, според новите податоци обезбедени од „Buy Shares“. Заклучно со септември 2020-та…

 • Почина легендарниот ракометар Златко Портнер

  Почина легендарниот ракометар Златко Портнер

  Легендарниот југословенски ракометар Златко Портнер ненадејно поина на 59 годишна возраст. Портнер беше член на најславната генерација во историјата на Металопластика и член на репрезентацијата…

 • Сите фудбалери и тренери на Реал Мадрид се негативни на Ковид – 19

  Сите фудбалери и тренери на Реал Мадрид се негативни на Ковид – 19

  Фудбалскиот клуб Реал Мадрид се огласи во јавноста по објавите на шпанските медиуми дека нивниот играч Мартин Едегард бил позитивен на коронавирусот на тестот што…