среда, јануари 19, 2022
ПочетнаАВТОБИЗХонда гради нова фабрика во Тајланд

Хонда гради нова фабрика во Тајланд

honda

Јапонскиот производител на автомобили Хонда, објави дека ќе потроши околу 644 милиони долари за изградбата на нова и проширувањето на постоечката фабрика во Тајланд.

Во соопштението на компанијата се наведува дека ќе изградат нова фабрика во покраината Прачинбуру, околу 120 километри источно од Бангкок, и дека вкупните трошоци за изградба ќе изнесуваат 575 милиони долари.

Новата фабрика, со производствен капацитет на 120.000 возила годишно, би требало да започне со работа во 2015 година и да вработи 1.200 работници.

Во фабриката ќе се произведуваат главно, мали и компактни возила, со цел да се задоволи растечката глобална побарувачка за таквите автомобили.

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи