сабота, 30 септември 2023
ПочетнаКОМПАНИИАуди останува без главниот дизајнер

Ауди останува без главниот дизајнер

volfgang

Ауди се соочува дисипација внатре во сопствениот дизајнерски тим. Неодамна пристигна веста дека нивниот главен дизајнер, Волфганг Егер ќе премине во таборот на „Giugiaro“ дизајнерското студио кое е во сопственост на „VW“. Медиумите ширум континентот, а особено во Германија се интересираат за причините за ваквиот потег и за „судбината“ на идните модели на Ауди и нивиот дизајнерски правец.

Шпекулациите најверојатно се точни, затоа што Егер би требало да ја замени дизајнерската ѕвезда која е заслужна за седмата генерација на Голф, Марк Лихте.

Егер од 2007-та година е на чело на одделението за дизајн на Ауди и Ламбурџини, па сите модели кои излегоа од ова студио беа одобрени од негова страна. Пред да биде поставен на оваа функција тој беше познат по работата на моделите на Алфа Ромео и Ланчија.

„Giugiaro“ е во сопственост на „VW“ од 2010-та година, а студиото се наоѓа во Торино, Италија. Креативците на ова студио се заслужни за студијата „Parcour 4×4“, модел кој е заснован на „Lamborghini Gallardo“.

Раководните лица на Ауди засега несакаат да ги коментираат овие информации и истакнуваат дека никогаш не се занимаваат со шпекулации и можни чекори.

Вистина или не, уште еден нивни дизајнер, овој пат Ахим Бадштубер од наредната година својата работа ќе ја продолжи во Мерцедес Бенз.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП