среда, 29 март 2023
ПочетнаАВТОБИЗМcLaren подготвува конкурент на Porsche 911 (фото)

МcLaren подготвува конкурент на Porsche 911 (фото)

p13 1

„McLaren“ ја шири палетата на своите автомобили. По моделот „MP4-12C“ и најновиот „P1“, во подготовка е и моделот „P13“ со 450 ks.

Британскиот производител полека, но сигурно прераснува во значаен играч на пазарот на супер-спортските автомобили. Во последнава година на пазарот прво се појави „Spider“ верзијата на моделот „MP4-12C“, па на женевскиот авто-саем, „McLaren“ го претстави својот нов топ модел, „P1“.

Сега компанијата од Вокинг се насочува кон друг спектар и автомобил кој ќе биде основен, топ-продажен модел. Според досега достапните информации, новиот модел ќе има структура од јаглеродни влакна, слична како онаа на „MP4-12C“ и „P1“.

Според „Auto Express“, „baby“ „McLaren“ ќе биде дизајниран под влијанието на моделот „P1“, со фарови во вид на бумеранг и вентилациски отвори на хаубата. Благодарејќи на употребата на јаглеродните влакна, масата на автомобилот би требало да се движи околу 1.430 kg.

p13 2

„McLaren P13“ најверојатно ќе користи 3.8 литарски V8 мотор кој ќе произведува околу 450 ks, a ќе биде поврзан со седумстепен автоматски менувач со двојно квачило. Се проценува дека најслабиот „McLaren“ брзината од 0 до 100 km/h ќе ја оствари за помалку од 4 секунди, додека максималната брзина изнесува 322 km/h.

Овие спецификации, како и цената која ќе се движи околу 140.000 евра, ова возило го ставаат во класата меѓу „Porsche 911“ и „911 Turbo“.

Стратегијата на „McLaren“ за раст на производството предвидува годишна продажба од 2.500 примероци од моделот „P13“.

p13 3

Автомобилот се уште се наоѓа во рана фаза на теситрањата, па така прототипот кој е фотографиран на патеката Нирбургринг се уште е „облечен“ во каросеријата на „McLaren MP4-12C Spider“.

Премиерата на ова возило би можела да се случи во текот на 2014-та година, а серискиот модел на пазарот би можел да се очекува во 2015-та година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП