20 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАИЛОН МАСК ГИ ЗАКОПА СЕКИРИТЕ СО СВОЈОТ НАЈГОЛЕМ РИВАЛ? Се откажа од...

ИЛОН МАСК ГИ ЗАКОПА СЕКИРИТЕ СО СВОЈОТ НАЈГОЛЕМ РИВАЛ? Се откажа од тужбата против OpenAI и Сем Алтман, а причината е тајна

Во вторникот, Илон Маск ја отфрли тужбата против OpenAI и неговите ко-основачи Сем Алтман и Грег Брокман за предавство на основачката мисија на стартапот.

Пред судот во Калифорнија, Маск ја обвини фирмата за вештачка интелигенција на која и помогнал да се основа во 2015 година дека ја прекршила нејзината должност да создаде вештачка интелигенција која му користи на општеството кога стана профитна компанија поддржана од Microsoft.

Поднесокот на адвокатите на Маск бара од судот да го отфрли целиот случај, без да се наведат причините.

Милијардерот, кој го напушти OpenAI во 2018 година, во својата оригинална жалба тврдеше дека производителот на ChatGPT секогаш бил наменет да биде непрофитен ентитет. Тој додаде дека неодамнешните промени во управната сала значат дека OpenAI сега е ефективно подружница на софтверскиот гигант Microsoft.

Маск имаше слични обвинувања во минатото, а OpenAI и Microsoft ги негираа.

OpenAI ја освои фантазијата на јавноста кон крајот на 2022 година со објавувањето на својот четбот ChatGPT, кој може да генерира песни и есеи, па дури и да успее да ви донесе оценка за испит. Фирмата има развиено и алатки за генерирање слики и видео кои се сметаат за лидери во својата област.

Microsoft, главен инвеститор во OpenAI од 2019 година, вложи милијарди во компанијата минатата година. И гигантската фирма се „вклучи“ кога одборот на OpenAI го отпушти извршниот директор Алтман минатиот ноември.

Одборот на OpenAI го смени курсот како што растеше несогласувањето во компанијата, враќајќи го Алтман и заменувајќи неколку членови на одборот.

OpenAI го започна животот како непрофитна организација посветена на развојот на „вештачка општа интелигенција“ (AGI), нејасен термин лабаво дефиниран како вид на вештачка интелигенција која далеку ќе ги надмине човечките способности според сите мерки на интелигенција. Идејата беше OpenAI да гарантира дека таквата технологија ќе биде безбедна за човештвото.

Адвокатскиот тим на Маск вели дека овој фундаментален принцип е „свртен на глава“.

„До денес, веб-страницата на OpenAI Inc продолжува да тврди дека нејзината повелба е да се осигура дека AGI има корист за целото човештво“, се наведува во поднесувањето.

„Во реалноста, сепак, OpenAI Inc е трансформирана во де факто затворен извор подружница на најголемата светска технолошка компанија: Microsoft.

Откако го напушти OpenAI, Маск се приклучи на хорот критичари кои предупредуваат дека суперинтелигенцијата може да значи крај за човештвото. Тој исто така лансираше своја фирма за вештачка интелигенција, xAI, минатата година и рече дека сака да собере 1 милијарда долари од инвеститорите.

Во понеделникот, Маск изрази лутина кон OpenAI и го спомна нејзиното партнерство со Apple.

„Apple нема поим што всушност се случува кога ќе ги предадат вашите податоци на OpenAI“. Те фрлаат по реката“, рече Маск во објавата на X, на која исто така е сопственик.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП