23 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗКонечно! Стартуваше производството на „Volvo EX90“ (ФОТО/ВИДЕО)

Конечно! Стартуваше производството на „Volvo EX90“ (ФОТО/ВИДЕО)

Поминаа речиси две години откако „Volvo“ го претстави „EX90“, конечно овој електричен „SUV“ влегува во сериско производство.

Првиот примерок во сина боја на надворешноста излезе од склопувачката лента во фабриката на производителот на автомобили во Чарлстон, Јужна Каролина. Наменет е за американски клиент на кој ќе му биде испорачан подоцна оваа година, бидејќи компанијата планира да започне со испораки во втората половина на 2024-та година.

„Volvo“ требаше да започне да го испорачува новиот „EV“ на почетокот на 2024-та година. Сепак, компанијата мораше да го одложи пазарното лансирање на „SUV“ возилото за да се решат пропустите поврзани со софтверот, проблем што измачуваше неколку производители на автомобили и одложи неколку нови лансирања, главно електрични автомобили.

„Volvo EX90“ дебитираше во ноември 2022-ра година како нов електричен предводник на брендот со три реда и придружник на „XC90“ со погон од мотор со внатрешно согорување што компанијата го нуди од 2015-та година.

Новиот електричен модел користи механичка платформа наменета за електрични возила и батерија со капацитет од 111,0 kWh. Моќноста на погонскиот систем во опцијата „Twin Motor Performance“ е 517 ks (380 kW), додека максималниот вртежен момент е 910 Nm.

Основната варијанта „Twin Motor“, која започнува од 77.990 долари во САД (со вклучена испорака од 1.295 долари), произведува 408 ks (300 kW) и 770 Nm.

Досегот е околу 600 km, според стандардот за мерење „WLTP“.

Патем, на „Volvo EX90“ ќе му биде издаден првиот пасош за батерии за „EV“ во светот.

Заедно со „EX90“, „Volvo“ го произведува и седанот „S60“ во Америка.

Фабриката на компанијата има капацитет до 150.000 автомобили годишно, дел од стратегијата за продажба на 600.000 електрични возила до 2025-та година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП