26 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗДебитираше новиот теренец на „Mazda“, моделот „CX-80“ (ФОТО/ВИДЕО)

Дебитираше новиот теренец на „Mazda“, моделот „CX-80“ (ФОТО/ВИДЕО)

По претставувањето на „CX-60“, целосно новата „Mazda CX-80“ е вториот од двата нови модели за Европа од големата SUV линија на компанијата.

Тој е најпространиот автомобил во европската гама на „Mazda“ и ќе стане новиот предводник на „Mazda“ во регионот.

Во оваа најнова еволуција на дизајнерскиот пристап „Kodo“ на „Mazda“, фокусот е на елеганцијата и чистотата на минималистичката јапонска естетика, која ги отстранува сите непотребни елементи.

Со должина од речиси пет метри (4.995 mm), ширина од 1.890 mm, висина од 1.710 mm и меѓуоскино растојание поголемо од три метри, „Mazda CX-80“ е подолг, повисок и има значително поголемо меѓуоскино растојание од „CX-60“.

Во комбинација со две преклопни рамни седишта од третиот ред, „CX-80“ ќе биде достапен со избор од три конфигурации од вториот ред, вклучително и опција со две посебни седишта комбинирани со централна конзола или премин до третиот ред.

Со сите три реда седишта исправени, багажникот има 258 литри.

Целосно новата „Mazda CX-80“ има технологија која одговара на водечкиот европски модел на „Mazda“ и вклучува три нови функции: нова гласовна контрола на „Alexa“ во автомобилот, нов хибриден систем за навигација кој ги комбинира придобивките од офлајн и онлајн услугите и нов „Trailer Hitch View“ кој користи централен дисплеј и напредна графика за да помогне да се постави возилото во однос на приколката.

„Mazda CX-80“ веќе нуди избор помеѓу два погонски единици: „e-Skyactiv PHEV“, кој комбинира четирицилиндричен бензински мотор и електричен мотор, кој нуди атрактивни перформанси со одлични еколошки карактеристики; и високо ефикасниот, „e-Skyactiv D“, во линија шестцилиндричен дизел агрегат со благиот хибриден систем на „Mazda M Hybrid Boost 48V“, кој обезбедува извонредни перформанси во однос на емисиите и економичноста на гориво во својот сегмент.

Моделот „e-Skyactiv“ има вкупна моќност на системот од 327 ks/241 kW и вртежен момент од 500 Nm. Забрзува од 0-100 km/h за 6,8 секунди, има максимална брзина од 195 km/h и нуди електричен погон од 60 km.

Од друга страна,„ e-Skyactiv D“ развива 254 ks, забрзува од 0-100 km/h за 8,4 секунди и достигнува максимална брзина од 219 km/h.

Двата агрегати се поврзани со осум-брзински автоматски менувач и со системот за погон на сите тркала „i-Activ“ на „Mazda“. „Mazda Intelligent Drive Select“ (Mi-Drive) исто така нуди избор од четири режими на возење (плус EV режим за „PHEV“) како што е веќе прикажано во „Mazda CX-60“.

Платформата „CX-80“ располага со предна суспензија со двојна коска и задна суспензија со повеќе врски за да се обезбеди високо ниво на удобност при возењето, стабилно управување и непречена контрола на телото.

Неговиот систем со погон на задните тркала ја комбинира стабилноста и влечењето на „AWD“ со неутралните карактеристики на свиоците на погонот на задните тркала. Целосно новата „Mazda CX-80“ има и импресивен капацитет на влечење од 2.500 kg.

Сеопфатната палета на напредни системи за помош на возачот „i-Activsense“ на „CX-80“ има за цел безбедносна оцена од 5 ѕвезди од „Euro NCAP“.

Новите безбедносни карактеристики кои дебитираат во „CX-80“ вклучуваат: Поддршка за крстарење и сообраќај (CTS) со нова поддршка за возачот што не реагира, паметна поддршка за сопирање (SBS) со ново ублажување на фронтален судир и одржување на лента за итни случаи (ELK).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП