29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗПристигна уште помоќен и поскап „Audi S3“ (ФОТО/ВИДЕО)

Пристигна уште помоќен и поскап „Audi S3“ (ФОТО/ВИДЕО)

Долго време по рестилизираниот „А3“, „Audi“ го претстави надградениот „S3“. Германскиот производител тврди дека ги подобрил спортските перформанси на овој автомобил.

„S3“ сѐ уште се нуди во две верзии на каросеријата, кои се разликуваат од обичните верзии „А3“ само по деталите како што се новите адаптивни LED светла и малку изменетата решетка на ладилникот.

Во кабината, промените вклучуваат нови отвори за воздух, нова рачка на менувачот и воведување ново амбиентално осветлување.

Додатоци како што се црн тапацир на покривот, педали од не’рѓосувачки челик и детали од јаглеродни влакна исто така се задолжителни во новиот „S3“.

Најважниот весник е под хаубата. Тоа е добро познатиот 2.0-литарски „TFSI“ кој сега произведува 333 ks и 420 Nm.

Ова е значително зголемување во однос на неговиот претходник. Моќта е поголема за 23 ks, а максималниот вртежен момент за 20 Nm.

Најголемата можна брзина е електронски ограничена на 250 km/h, додека „S3“ до 100 km/h забрзува за 4,7 секунди.

Покрај моторот и неговата турбина, модификациите вклучуваа и седумстепен „S tronic“ менувач. Времето на одговор при менување брзини под целосно оптоварување е скратено.

Маневрирањето во кривините исто така е подобрено, по моделот на „Audi RS3“.

„Audi S3“ е спуштен за 15 mm во однос на стандардниот A3. Сопирачките се исто така посилни, со перфорирани предни дискови од 357 мм во кои се вградени клешти со два клипа.

„Audi S3“ ќе пристигне во продажните салони во следните неколку месеци, а почетната цена во Германија е 55.600 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП