26 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗЕве како изгледа во акција новиот „М5“ на „BMW“ (ВИДЕО)

Еве како изгледа во акција новиот „М5“ на „BMW“ (ВИДЕО)

Сѐ уште не е познато кога точно ќе биде претставен новиот „BMW M5“, но судејќи според првиот тизер со тестови на моделот објавен од Баварците, премиерата е прашање на време.

Видеото ги прикажува седанот и караванот како учествуваат во тестовите што се одржуваат од Минхен до северните региони на Шведска.

Двата автомобили сѐ уште се покриени со класичната камуфлажа, но се гледаат различните естетски промени кои го истакнуваат нивниот спортски дух. Впечаток оставаат пар приспособливи пригушувачи, спојлер поставен над задното стакло на „BMW M5 Touring“, бандажи дизајнирани по нарачка и специфични аеродинамични додатоци.

Видеото ја прикажува и внатрешноста, бидејќи контролната табла и екранот се логично заматени, а седиштата се покриени со специјална прекривка. Генерално, сепак, кабината нема да биде различна од онаа на новата „петка“ на „BMW“ со заоблен дисплеј кој се состои од 12,3-инчен информативен екран и 14,9-инчен контролен дисплеј.

Видеото го потврдува она што веќе го знаевме – новиот „BMW M5“ ќе биде придвижуван од „plug-in“ хибриден систем. Детали за него не се објавени, но сѐ што знаеме е дека електромоторот се наоѓа во менувачот.

Под хаубата треба да се наоѓа 4,4-литарскиот твин-турбо V8 бензински мотор плус електромотор со комбинирана моќност од околу 750 ks. Тоа е доволно за новиот „М5“ да ги остави зад себе „Audi RS 6“ и „Mercedes E 63 AMG“, со 630 односно 585 ks. Погонот е до четирите тркала, со можност 100% од вртежниот момент да се пренесе на задните тркала.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП