22 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗКинезите објавија брутален теренец кој минува 1.300 километри (ФОТО/ВИДЕО)

Кинезите објавија брутален теренец кој минува 1.300 километри (ФОТО/ВИДЕО)

Лесниот хибриден теренец – „Jetour Shanhai T2“ отсега е официјално достапен за нарачка на мрежата на кинескиот производител „Chery“, а неговата цена варира помеѓу 25.500 и 30.000 долари.

Теренското возило има квадратна форма, а резервното тркало се наоѓа на грбот. Димензиите на „Jetour Shanhai T2“ се 4.785 x 2.006 x 1.875 mm, а меѓуоскиното растојание е 2.800 mm.

„Shanhai Т2“ има нападни агли од 28° и 30°, минимално растојание од земјата од 205 mm и длабочина на карбуризирање од 700 mm. Достапни се гуми со димензии 255/55 R20 и 255/60 R19. Автомобилот е опремен со 64-инчен панорамски покрив. Со други зборови, ова е вистински теренец.

Во кабината има инструмент табла од 10,25 инчи и централен контролен екран од 15,6 инчи со вграден чип Qualcomm Snapdragon 8155. Во автомобилот се сместени пет лица во распоред 2 + 3. Опремата вклучува пристап без клуч, далечински управувач преку апликација, безжично полнење 50 W за мобилни телефони, греење на волан, електрично прилагодување на седиштата и многу други.

Добива систем за помош при возење на ниво 2 кој покрива адаптивна контрола на патувањето, итно сопирање, помош за сообраќаен метеж, предупредување за заден вкрстен сообраќај, контрола на спуштање по нагорнина, контрола на задржување на рид и интегрирана контрола на патувањето.

Автомобилот е опремен со „Chery Kunpeng Super Performance Electric Hybrid C-DM“ систем, кој се состои од хибриден мотор „ACTECO 1.5TGDI“ од петтата генерација и синхрон електричен мотор со постојан магнет поврзан со 3-брзински „DHT“ менувач.

Моторот развива моќност од 115 kW и 220 Nm, а електромоторот – 165 kW и 390 Nm. Инсталацијата со два мотори обезбедува системска моќност на погонската група од 280 kW (375 коњски сили) и вртежен момент до 610 Nm.

Основната верзија минува 129 km на електрично влечење, максималната брзина е 197 km/h. Помоќната варијанта само на струја минува 208 km, а брзината се зголемува до 210 km/h. Интересно е што со едно полнење автомобилот има вкупна километража од над 1.300 km.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП