29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗРедизајнираниот „Taycan“ стигна до „стотка“ за 2,4 секунди (ФОТО/ВИДЕО)

Редизајнираниот „Taycan“ стигна до „стотка“ за 2,4 секунди (ФОТО/ВИДЕО)

„Porsche“ го откри редизајнираниот електричен „Taycan“, а најинтересно е досегот – како што велат, може да помине 678 километри со едно полнење.

Откривањето на освежениот „Taycan“ во едицијата „Cross Turismo“ се одржа во Прага, пред Карловиот мост.

„Taycan“, кој продаде 150.000 примероци од неговото претставување во 2019 година, сè уште доаѓа во три варијанти: како спортски седан со четири врати, како спортски караван „Sport Turismo“ и како спортски теренски вагон „Cross Turismo“.

Се чини дека освежениот „Taycan“ има редизајниран преден и заден дел, како и нови фарови. Новите се опционалните HD матрични фарови кои нудат графика во четири точки ноќе.

Натписот „Porsche“ на задната страна е тродимензионално обликуван во стаклена оптика, а за прв пат опционално е достапен во осветлена верзија со анимации при влегување и излегување од возилото.

Моделите „Turbo“ и „Turbo S“ сега визуелно се издвојуваат уште повеќе од другите верзии во надворешниот и внатрешниот дизајн, благодарение на нагласената турбонитна боја.

Достапни се четири варијанти на мотори, со погон на задните тркала и погон на сите тркала – и сите од нив се помоќни и побрзи од нивните претходници.

На пример, почетниот „Taycan“ со 408 ks и 410 Nm сега достигнува „стотка“ за 4,8 секунди, а „Taycan Turbo S“ со 952 ks и 1.110 Nm за само 2,4 секунди.

Понатаму, како што рековме, во зависност од варијантата на каросеријата и моторот, досегот се зголеми на 678 километри, што претставува зголемување од 175 километри (35%). Цените на освежениот „Taycan“ започнуваат од 110.370 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП