21 април, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАGoogle се согласи на договор откако се соочи со казна од 5...

Google се согласи на договор откако се соочи со казна од 5 милијарди долари: Ги брише податоците од пребарувањата

Google се согласи да избрише милијарди записи и да подложи одредени ограничувања на опциите за следење на корисниците, според условите на предложеното правно решение.

Договорот има за цел да ја реши колективната тужба поднесена во САД во 2020 година, која го обвини технолошкиот гигант дека ја нарушува приватноста на луѓето со собирање податоци за корисниците дури и кога тие гледале содржина во режим „Инкогнито“. Во тужбата се бара отштета од пет милијарди долари.

Google го поддржува новиот договор, иако ги оспорува тврдењата во тужбата. Сепак, тие, наводно, веќе направиле некои измени како одговор на тужбата.

Бришењето на податоците од нивната база на податоци ќе важи за сите простори во кои работи Google, а не само во Соединетите Држави, каде што е поднесена тужбата.

Во јануари, набргу откако двете страни ги објавија плановите за решавање на случајот, компанијата ги ажурираше своите известувања за да биде јасно дека сè уште ги следи податоците на корисниците дури и кога корисниците избираат приватно прелистување или користат опции „Инкогнито“.

Тој режим обезбедува одредена зголемена приватност бидејќи не зачувува активност на прелистување, туку само на компјутерот што се користи.

Истиот месец, компанијата соопшти дека почнува да тестира функција која автоматски ќе ги блокира колачињата од трети страни, кои помагаат да се следи активноста на корисниците, за сите корисници на прелистувачот Google Chrome.

Компанијата се согласи да го задржи ограничувањето на сила пет години, според условите на договорот за порамнување, кој беше поднесен во понеделникот во федералниот суд во Сан Франциско.

Во понеделникот, Google, исто така, се согласи да избрише „стотици милијарди“ записи од податоците од приватното прелистување што ги собрал, според судската пријава.

„Задоволни сме што ја решивме оваа тужба, за која отсекогаш верувавме дека е без основа“, се вели во соопштението на портпаролот на Google, Хорхе Кастанеда, истакнувајќи дека компанијата нема да плати никаква отштета.

„Среќни сме што бришеме стари технички податоци кои никогаш не биле поврзани со поединци и никогаш не биле користени за каква било форма на персонализација.

Google продолжува да се соочува со тужби од поединци за кршење на приватноста, што може да доведе до сериозни финансиски казни.

Адвокатот Дејвид Бојс од Boyes Schiller Fleckner LLP, кој ги застапуваше корисниците во тужбата, го нарече договорот „историски чекор во барањето чесност и одговорност од доминантните технолошки компании“.

Во тужбата се наведува дека и покрај сугестиите за спротивното, Google ги следел активностите на корисниците дури и кога го поставиле нивниот прелистувач Google Chrome на „Инкогнито“ режим, а другите прелистувачи на „приватен режим“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП