21 април, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Audi“ нема да ги успори своите планови за електрични возила

„Audi“ нема да ги успори своите планови за електрични возила

Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ги промени плановите за електрификација и покрај растечкиот скептицизам на пазарот. Ова го најави извршниот директор на марката Гернот Дорнер, кој сепак смета дека претстои значително намалување на продажбата на моделите ЦНГ (со внатрешно согорување) од 2026-та година.

Долнер ја презеде главната работа во „Audi“ минатата година и имаше задача да ја врати компанијата во првите редови во индустријата. Неговата прва задача беше да ја усогласи стратегијата на производот, првично фокусирајќи се на два модели поддржани од платформата „PPE“. Производителот од Инголштад потоа ќе го пренасочи фокусот на лансирање на повеќе од 20 нови модели во 2024-та и 2025-та година пред да усвои „фокусирано и помалку сложено целно портфолио до 2030-та година“.

Во интервју за „Auto News“, шефот на „Audi“ рече дека компанијата планира да престане да продава ЦНГ модели во Европа и Северна Америка до 2033-та година. Долнер е категоричен дека марката ќе биде добро позиционирана на пазарот со нова генерација на целосно електрични автомобили комбинирани со модели со мотори со внатрешно согорување и „plug-in“ хибриди за да можат да дејствуваат флексибилно кога е потребно.

Долнер додаде дека „Audi“ почна да ги стандардизира компонентите и постепено ќе излегува од сегментите на возила со внатрешно согорување. Топ менаџерот очекува продажбата на такви автомобили да се намали во 2026-та година, што според него значи дека повеќе нема да биде економски исплатливо да се продолжи со производство на такви возила.

„Нашите последни мотори со внатрешно согорување, кои ќе ги претставиме во 2026-та година, веројатно нема да бидат пуштени во продажба до следната година. Ако прифатите класичен животен циклус од седум години, подготвени сте за средината на следната деценија“, додаде шефот на „Audi“.

Долнер додаде дека дури и ако Доналд Трамп победи на овогодинешните претседателски избори во САД и десничарските популисти победат во Европскиот парламент, електричната мобилност останува единствениот начин за исполнување на барањата за емисии.

„И да има желба повторно да се менуваат законите, нема да имаме нова политичка ситуација пред крајот на оваа деценија. Дотогаш важат сегашните прописи и можеме да постапиме во нив“, додаде топ менаџерот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП