29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗОфанзивата продолжува – „VW“ лансираше и спортски караван на струја (ФОТО/ВИДЕО)

Офанзивата продолжува – „VW“ лансираше и спортски караван на струја (ФОТО/ВИДЕО)

Производната офанзива за „Volkswagen“ за 2024-та година продолжува, а во неа главна улога очигледно ќе имаат електричните автомобили. Само еден месец по светската премиера на новиот караван „ID.7 Tourer“, германскиот производител ја претстави својата спортска верзија „ID.7 GTX Tourer“.

Дебито на караванот се случи во исто време со хот-хечот „ID.3 GTX“, кој во својата врвна верзија со 326 ks беше најавен како најмоќниот електричен автомобил на „Volkswagen“. Сепак, излегува дека ID.7 GTX Tourer развива неверојатни 340 ks, што го прави број 1 во оваа метрика.

Максималната брзина на „ID.7 GTX Tourer“ е електронски ограничена на 180 km/h, а како и караванот е стандардно опремен со електричен погон на четири тркала со двојни мотори (4MOTION). На секоја оска се наоѓа по еден електромотор, со системска моќност од 340 ks е 54 ks повеќе од претходната врвна верзија на моделот со погон на задните тркала „ID.7 Tourer Pro“.

На задната оска се наоѓа синхрон мотор со постојан магнет (PSM) тип APP550 со 286 ks. Самиот „PSM“ систем нуди високо ниво на ефикасност, е исклучително ефикасен и го испорачува својот целосен потенцијал за моќност од самиот почеток. Во зависност од потребната моќност и ситуацијата на возење, предниот електричен мотор се активира во делови од секундата.

Овој мотор е асинхрон (ASM) означен „AKA150“, развивајќи максимална моќност од 109 ks. Во режим на подготвеност, „ASM“ системот не троши речиси ништо, што го прави идеален за помошен погон. Дистрибуцијата на моќноста се управува со модифициран контролер за погон на сите тркала и електронски диференцијални брави (XDS+).

Под телото се наоѓа нова литиум-јонска батерија со енергетска содржина од 86 kWh (нето). Може да се полни до 200 kW моќност во станиците за брзо полнење со еднонасочна струја. Тоа значи дека во идеални услови батеријата може да се наполни од 10 до 80% за помалку од 30 минути.

Предниот дел на „ID.7 GTX Tourer“ се издвојува од моделите во гамата со својот посебен браник со саќе решетка и типична графика со светлина „GTX“. Сите црни елементи имаат и сјајна завршница. Ова важи и за страничните прегради и долниот дел од задниот браник со типичен „GTX“ дизајн.

Надворешните лајсни на покривот се исто така црни, инаку обработени во „мат сребрена боја“.Новите алуминиумски тркала од 20 инчи се во стилот на „GTX“, со поголеми тркала од 21 инчи достапни како опција.

Внатрешноста е украсена со карактеристики како што се сопствени седишта (загреани напред) со перфорирани натписи „GTX“ на потпирачите за грб, мултифункционален волан специфичен за „GTX“ со црвени шевови, црвени цевки во седиштата и црвени цевки во контролната табла и на вратите.

Новиот „ID.7 GTX Tourer“ нуди и многу простор за складирање – 1.714 литри со спуштени задни седишта. Доколку се во нормална положба, волуменот е 605 литри. Максималниот капацитет на влечење е зголемен од 1.000 на 1.400 kg благодарение на погонот на четири тркала „4MOTION“.

Како и кај хечбек седанот „ID.7“, панорамскиот покрив „Smart Glass“ е исто така достапен како опција за новата „ID.7 Tourer“ и „GTX“ верзијата соодветно. Транспарентниот покрив може електронски да се префрли на непроѕирен или транспарентен преку слој од „PDLC“ (полимер дисперзирани течни кристали) интегриран во стаклото.

Новиот модел дебитира и со „Wellness App“. Може да се користи за приспособување на различни функции на автомобилот преку претходно конфигурирани програми за наводно подобрување на благосостојбата за време на возење или периоди на одмор. Во зависност од опремата на возилото, апликацијата користи функции како амбиентално осветлување, звук, контрола на климата, панорамски покрив, климатизација на седиштата и масажа на седиштата, сето тоа во комбинација со специјално компонирана музика.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП