14 јули, 2024
ПочетнаАВТОБИЗЕве колку чини најмоќниот „Hyundai“ во историјата

Еве колку чини најмоќниот „Hyundai“ во историјата

Ова е најмоќниот „Hyundai“ во историјата на брендот, тој е 100% електричен и сега можете да го нарачате кај дилерите на корејскиот производител. Конфигураторот „Ioniq 5 N“ е онлајн на официјалната веб-страница на компанијата.

Цените на моделот започнуваат од 76.900 евра, а тој е речиси целосно опремен, но сѐ уште се достапни некои дополнителни додатоци. Погонот е само еден – со два електромотори кои развиваат вкупна моќност од 650 ks.

„Hyundai Ioniq 5 N“ е достапен во ниво на опременост Performance, кое вклучува 21-инчни предни и 19-инчни задни тркала, 21-инчни алуминиумски тркала (гуми 275/35 R21), електронски диференцијал со ограничено пролизгување, предни и задни сензори за паркирање, „N“ спортски седишта и „head-up“ дисплејот.

Покрај тоа, електричниот хечбек има спортски волан, метални педали, „ClusterSupervision“ со табла со инструменти од 12,3 инчи и инфозабавен систем од 12,3 инчи. Опремата вклучува „Highway Driving Assist 2“, „Blind View Monitor“, адаптивна контрола на патувањето со „Stop & Go“ функција и топлинска пумпа.

Стандардно, „Hyundai Ioniq 5 N“ доаѓа во „Soultronic Orange Pearl“, додека девет други варијанти може да се изберат за плаќање, вклучувајќи го и „Performance Blue“ (исто така мат).

Единствената достапна опција е пакетот „Plus“, кој вклучува вентилирани и загреани „N“ спортски седишта во „Alcantara“ и подвижен покрив со специјални LED диоди за вкупно 3.000 евра.

Што се однесува до погонот, спортскиот електричен автомобил на „Hyundai“ има батерија со капацитет од 84 kWh и два електромотори со вкупно 650 ks и 770 Nm. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 3,5 секунди, а максималната брзина е 260 km/h. Досегот е 448 km, а максималната брзина на полнење е 350 kW, со можност за полнење на батеријата од 10 до 80% за 18 минути.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП