15 април, 2024
ПочетнаАВТОБИЗПретставена новата „Lancia Ypsilon“ (ФОТО/ВИДЕО)

Претставена новата „Lancia Ypsilon“ (ФОТО/ВИДЕО)

Долго ја чекавме „ренесансата“ на запуштениот италијански бренд „Lancia“, но на чекањето дојде крајот.

Првиот електричен автомобил од италијанскиот производител е официјално откриен пред јавната презентација, која ќе следи во Милано на 14-ти февруари.

„Lancia Ypsilon“ за 2024-та е супермини кое за прв пат беше прикажано во целосно светло, но врз основа на претходно објавените тизери, барем делумно можевме да заклучиме како ќе изгледа.

Од „Lancia“ велат дека овој модел ќе биде само првиот во серијата во нивниот план повторно да го „оживее“ брендот, а може да видиме и некои карактеристики на концептот „Pu+Ra HPE“, па тие ќе бидат заеднички и за „Ypsilon“ и за претстојниот „Gamma“ коросвер и хечбекот „Delta“.

Од она што можеме да го видиме, пропорциите и формите на одредени детали ни кажуваат дека „Ypsilon“ е горд братучед на „Peugeot 208“ и „Opel Corsa“, но внатрешноста е направена да „потсетува“ на италијанска дневна соба.

Тоа е, исто така, првиот модел со системот „SALA“, кој се однесува на подобрени и подобрени перформанси на инфозабавата (SALA = Зголемување на светлината на звукот на воздухот). Дигиталниот кокпит има два екрани и асистент со вештачка интелигенција.

Не се дадени детали за техничките карактеристики на автомобилот, така што не знаеме ништо освен досегот – 403 километри со едно полнење. За почеток, ќе бидат направени 1.906 модели кои ќе припаѓаат на ексклузивното ограничено издание „Cassina“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП